AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Rozhovor s Dašou Kormérovou

Podnikanie nie je iba o ziskoch, ale aj o vývoji, o tom čo prinášate komunite

Tvrdí Daša Kozmérová, víťazka v kategórii Úspešná živnostníčka 2018.


Prečo ste sa rozhodli podnikať?
Môj príbeh začal po narodení druhého syna kedy som vedela, že chcem byť hlavne mamou a nástup do klasického zamestnania pre mňa nebol možný. Manžel mal náročnú prácu a starostlivosť o deti bola najmä na mojich pleciach. Nemohla som si dovoliť stále chýbať v zamestnaní pre choroby našich detí a podobne. Zároveň som však človek, ktorý potrebuje pracovať a byť prospešný. Vedela som, že určite chcem pracovať na svojom sne a vybudovať úspešnú firmu, na ktorú budem hrdá ja aj moja rodina. Som z krajčírskej rodiny, takže oblasť môjho podnikania bola jasná. Toto rozhodnutie bola síce ľahké, ale cesta, ktorú som musela prejsť bola naozaj náročná. Keď však z odstupom času vidím výsledky práce, tak som spokojná.

Ako by ste seba ako podnikateľku charakterizovali?
Vytrvalá, pracovitá so silným emočným cítením a predvídavosťou. Rada sa vzdelávam a posúvam sa dopredu.

Aké boli vaše začiatky?
Rýchle. Veľa som sa učila. Nevedela som nič o podnikaní, o metráži a galantérii, ktorú predávame iba veľmi okrajovo, technicky som bola stratená. Všetko sa však dá naučiť. Je pravda, že človek musí mať ten známy 6-ty zmysel a vedieť sa zorientovať v neznámom prostredí. Ako firma prechádzame neustálym vývojom. Zavádzame nové postupy, vyvíjame  a  programujeme náš eshop, reagujeme na trh. Ustálili sme sa v tom jadre, ale veľa vecí je u nás ako v začiatkoch. Už sa však okrem seba môžem spoľahnúť na môj tím ľudí.

Ak by ste mali poradiť iným ženám, ktoré rozmýšľajú  nad podnikaním, čo by ste im poradili?
Nikdy nechcite dosiahnuť všetko naraz a ihneď. Dôležité sú pevné základy a poctivá práca. Ak chcete podnikať iba, aby ste zbohatli, tak na to rovno zabudnite. Podnikanie nie je iba o ziskoch, ale aj o vývoji, o tom čo prinášate komunite a v konečnom dôsledku aj o dopade na spoločnosť. Vždy robte veci poctivo. Bez skratiek. Všetko sa vám vráti časom.

Nakoľko je pre vás dôležité zázemie?
Je to moja najväčšia priorita. Zázemie či už v rodine alebo v práci je základ. Iba harmonické prostredie dokáže človeka motivovať k lepším výsledkom.

Stretli ste sa niekedy v podnikaní s predsudkom, že ste žena?
Nie. V oblasti, v ktorej podnikám sa stretávam väčšinou so ženami a čo sa týka stretnutia s obchodnými partnermi, tak vždy boli naše rozhovory vyrovnané a necítila som sa ako žena ničím iná.

Prečo podľa vás stále viac žien podniká na Slovensku?
Podľa mňa je to tým, že chcú skĺbiť rodinu a prácu. Chcú byť na blízku deťom, ale zároveň cítia že musia byť osožné a chcú sa uplatniť. Veľa zamestnávateľov ešte stále nedokáže zabezpečiť v práci pre ženy také podmienky, aby mohli skĺbiť rodinu aj prácu a preto ženy začínajú podnikať stále viac. My nemáme problém zamestnať matku s malým dieťaťom. Vieme čo to obnáša a sme pripravení jej poskytnúť v prípade potreby priestor, aby mohla byť napríklad doma s chorým dieťaťom a zároveň sa venovať povinnostiam. Nerobíme problémy, ak si potrebuje odbehnúť na kontrolu, na besiedku alebo podobne.

Hovoríte, že naša krajina potrebuje stále viac podnikateliek, lebo sa riadia aj srdcom … Čo to Slovensku prinesie?
Prinesie to určite viac slušnosti do podnikania. Ženy neriešia iba peniaze. Chcú vedieť aký ďalší dopad bude mať ten konkrétny obchod. Ženy chcú zmeniť svet k lepšiemu. Sú jemnejšie, milšie a snažia sa nájsť kompromis. Ženy nepotrebujú pretláčať svoje ego. Majú väčší zmysel pre spravodlivosť.

Prečo je dôležitá súťaž Podnikateľka Slovenska?
Je dôležitá, pretože na konkrétnych príkladoch podnikateliek ukazuje, že sa to dá. Že ženy sú úspešné. Majú odvahu ísť si za svojim cieľom.

Aké boli reakcie na vaše víťazstvo?
Pozitívne. Oslavovali sme na etapy?

Čo pre vás toto ocenenie znamená?
Znamená, že som na dobrej ceste k uskutočneniu mojich cieľov. Som hrdá na prácu, ktorú som odviedla a zároveň viem, že ešte je toho veľa čo ma čaká v pracovnom živote.

Aké máte plány?
Pracovné plány sú jasné na 1-2 roky dopredu a pracujeme na nich všetci. Postupne si však plním tiež moje osobné plány? V najbližšej dobe chceme trochu viac cestovať s deťmi a učiť ich o svete a naďalej sa venovať s manželom kynológii.