Povedali o súťaži

Súťaživosť ostrí schopnosti, ktoré však môžu byť efektívne využité iba v spolupráci s ostatnými

Povedali o súťaži

Alexandra Krajčiová Orčíková

Výnimočná podnikateľka 2019 a Podnikateľka Slovenska 2019
Som rada, že súťaž existuje. O mojom prvenstve rozhodli hlasy verejnosti. Dôvera od ľudí. Som za to veľmi vďačná. Každé ocenenie mojej práce pre mňa veľa znamená. Len teraz nesmiem zaspať na vavrínoch. A čo je na podnikaní dôležité? Dokázať sa obklopiť šikovnými ľuďmi, na ktorých sa viete spoľahnúť a nemyslieť si, že človek všetko dokážete sám. Potom už stačí len tých ľudí koordinovať a usmerniť.

Radoslav Červenec

Generálny riaditeľ Brokeria, a.s.
Ženy sú usilovné, pracovité a do všetkého sa púšťajú s nadšením a túžbou veci zmeniť k lepšiemu. Sme radi, že práve ženy podnikateľky sú súčasťou našej spoločnosti a že sme im mohli pomôcť pri vzraste. Pre nás sú nenahraditeľné.

Zuzana Blažejová

Výkonná riaditeľka oddelenia daňového poradenstva KPMG Slovensko spol. s r.o.
Po minulé roky som registrovala súťaž Podnikateľka Slovenska, pričom ma zaujala natoľko, že sme sa rozhodli osloviť organizátorov súťaže s možnosťou spolupráce. Verím, že spoločne s mojimi kolegami v porote obohatíme súťaž našimi skúsenosťami a vedomosťami.

Michaela Šišková

Začínajúca podnikateľka 2019
Už fakt, že som bola nominovaná a dostala sa do finále bol mojou osobnou výhrou. Víťazstvo ma zaskočilo a prekvapilo, no som zaň veľmi vďačná. Ku genetike som sa dostala tak nejako prirodzene. Boli momenty, keď som od toho chcela zutekať, no som rada, že som tak neurobila. V mojej práci sme však stále len na začiatku. Hoci máme veľa klientov a aj ich dôveru, je dôležité držať krok aj so súčasnými trendmi v zahraničí. Je však motivujúce vidieť, že vaša práca má zmysel, že naše poznatky a zistenia ovplyvňujú ľuďom život v tom pozitívnom zmysle.

Karolína Jankivová

Úspešná živnostníčka 2019
Skvelá súťaž, páči sa mi. Ten galavečer ma dojal. Samostatné podnikanie je pre mňa niečo ako životný štýl, neviem si predstaviť niečo iné. Rozbeh bol síce ťažký a náročný. Chvíľami som si hovorila, že som musela byť šialená, že som sa na to dala, ale teraz viem, že to zato stálo. Od začiatku sme do toho s bratom išli naplno, neexistovalo, že niečo nepôjde. Vždy sme hľadali cestu ako danú prekážku prekonať.

Jana Bednárová

Inovatívna podnikateľka 2019
Dodnes netuším, kto ma do súťaže prihlásil, ale môjmu neznámemu fanúšikovi ďakujem. Bolo to prekvapenie, keď som jednu sobotu chystala deťom obed a zavolali mi, kedy sa prídem odfotiť. Vraj ma vybrali. Víťazstvo je pre mňa ocenenie nad bežný rámec, ale dodáva mojej práci zmysel. Len škoda, že sa podmienky pre podnikanie na Slovensku príliš nelepšia. Radi by sme boli štedrejší k zamestnancom, viac sponzorovali dobré veci, ale to nie je za súčasných podmienok možné.

Igor Čekirda

riaditeľ pre externé vzťahy TA3
Ženy majú nezastupiteľné miesto v podnikaní, riadení obchodných spoločností, či v politike, pričom svojou prácou, kreativitou a ženskosťou všetky tieto oblasti kultivujú.

Súťaž Podnikateľka Slovenska má mimoriadny prínos pre podporu úspešných žien, ktoré budujú úspešné Slovensko a jej 20. ročník je dôkazom napĺňania tohoto poslania.

Spravodajská televízia TA3 svojim žánrovým zameraním a kvalitnou diváckou cieľovou skupinou je logickým mediálnym partnerom pre súťaž, ktorá podporuje slovenské podnikateľky a sme radi, že spoločne môžeme predstaviť ich inšpiratívne príbehy širokej verejnosti.

Natália Gápľovská

Inovatívna podnikateľka 2018
Súťaž Podnikateľka Slovenska je jednou z ciest, ako sa ďalšie ženy dozvedia o úspešných podnikateľských príbehoch svojich rovesníčok, nájdu v nich inšpiráciu a naberú odvahu uskutočniť svoje sny.

Myslím, že tu je veľký priestor na komunikáciu nielen úspechov, ale aj problémov, ktoré treba riešiť a prekonávať a vieme si navzájom radiť ako. Veď keď sme to dokázali my, dokážu to aj iné! Ocenenie ktoré som v súťaži získala, je obrovským uznaním práce celého LUMINIA tímu a motiváciou pokračovať v našej práci.

Wanda Adamík Hrycová

Výnimočná podnikateľka 2018
Ak táto súťaž pomôže čo i len jednej žene k sebadôvere a nakopne ju k rozhodnutiu založiť si vlastné podnikanie, tak súťaž má zmysel. Želám jej ešte veľa, veľa ročníkov.

Barbora Figľušová

Podnikateľka Slovenska 2018
Lucka Veselská, riaditeľka súťaže Podnikateľka Slovenska veľmi presne vystihla slogan súťaže: „Úspešne ženy budujú úspešne Slovensko!”. Je veľmi dôležité, aby sa dostali do povedomia širokej verejnosti ženy, ktoré už teraz tvoria svojim podnikaním budúcnosť. Súťaž Podnikateľka Slovenska šíri osvetu, aby bolo v slovenskom biznise a politike čoraz viac žien. Každý rok prináša tucet inšpirujúcich príbehov. Slovensko potrebuje čoraz viac žien, ktoré spájajú tradičné hodnoty s modernými – inovatívnymi.

Ján Palenčár

Viceprezident Slovenského živnostenského zväzu
Ženy majú nezastupiteľné miesto v rodine, spoločnosti aj v podnikateľskom prostredí. Svojou zodpovednosťou, húževnatosťou a vytrvalosťou prispievajú ku kultivácii podnikateľského prostredia. V minulosti sme boli zvyknutí na to, že podnikanie bola predovšetkým výsada mužov. Napriek tomu, že sa v posledných rokoch zvyšuje podiel žien – podnikateliek, stále je to málo. Preto je nesmierne dôležité, aby zodpovedné orgány ale aj podnikateľské organizácie prispeli svojou činnosťou k zvyšovaniu záujmu o podnikanie medzi ženami. Jednou z tradičných aktivít propagujúcich podnikanie žien je súťaž Podnikateľka Slovenska, ktorú organizuje SBA a v januári prebehol už 18. ročník. Množstvo krásnych a inšpiratívnych príbehov mladých podnikateliek ale aj dám, ktoré sa veľkú časť svojho života venujú podnikateľskej činnosti, sú najlepším odporúčaním pre všetky ženy, aby začali písať svoj úspešný podnikateľský príbeh. Všetkým im veľmi držím palce!

Michaela Ľuptáková

Cena za inšpiratívny príbeh 2017
Myslím si ,že súťažiť sa má ale aj „nemá“ zmysel. Súťaživosť je krásna vlastnosť a z môjho pohľadu tu vždy bola a bude ,lebo podnikateľské prostredie, respektíve akékoľvek prostredie má tendenciu hľadať vždy to najlepšie a pre tú chvíľu to najadekvátnejšie. Myslím si že súťaž Podnikateľka Slovenska je predovšetkým inšpirujúci projekt a inšpirácia je pre ľudí veľmi podstatná. Čím viac jej medzi nami bude , čím si aj pomôžeme medzi sebou. Niekedy je to práve o tej súťaživosti, niekedy je to len o ľahkej inšpirácii a niekedy o tom, aby sme si navzájom dopriali úspech a navzájom sa ocenili. Toto je najpríjemnejšie na súťaži Podnikateľka Slovenska, že inšpiruje ženy medzi sebou a ukazuje im aké majú možnosti. Podnikateľka Slovenska ukazuje aj to, že táto krajina prijíma ženy ako tvorkyne, ako samoživiteľky, ale aj ženy ako poskytovateľky práce iným ľuďom. Na to treba poukázať a oceniť. Som presvedčená o tom, že pracovať na sebe a pracovať v kolektíve a vytvárať niečo, je pre ženy podnikateľky to podstatné. Naším podnikaním vytvárame prostredie nielen pre seba ale aj pre celú spoločnosť a nechcem aby to vyznelo pateticky ale to, ako zmeníme seba a tým to najbližšie okolie, môže viest k tomu, že sa nakoniec zmení celý svet.

Elena Kohútiková

Cena za podporu a rozvoj podnikania žien na Slovensku 2017
Súťaž Podnikateľka Slovenska má pre vytváranie zdravého a kultivovaného podnikateľského prostredia nesmierny význam. Tým, že oceňuje začínajúce, ako aj etablované podnikateľky, dáva príklady a odhodlanie ženám, aby začali podnikať a aby urobili všetko pre to, aby v podnikaní vydržali a rástli. Pozitívne príklady my, ženy, potrebujeme a dávajú nám poznanie, že aj úspešné podnikateľky museli riešiť tie isté problémy, ako riešime my samé a dokázali to. Dokázali zvládnuť nielen podnikateľský fortieľ, ale aj deti a rodinu. A toto my ženy potrebujeme poznať. No aj z podnikateľského prostredia je potrebné, aby v ňom úspešne podnikalo viacej žien, stáva sa tak kultivovanejšie a diverzifikovanejšie. Pre toto všetko som rada, že súťaž Podnikateľka Slovenska tu existuje už dlhé roky a prispieva k zvyšovaniu odhodlanosti žien vstúpiť pre ne mnohokrát do neznámych, ale inými už prebádaných vôd.

Oľga Bušo

Inovatívna podnikateľka 2017 a Podnikateľka Slovenska 2017
Je vynikajúce, že na Slovensku existuje súťaž, ktorá svojou podstatou a cieľmi podporuje ženy v podnikaní. S potešením sledujem, že sa každým rokom stále viac žien vydáva na často riskantnú ale napĺňajúcu cestu vlastného biznisu. Som presvedčená, že zväčšovanie počtu žien – podnikateliek je prínosom pre celú spoločnosť a to nie len z hľadiska ekonomického, ale hlavne spoločenského. Dovolím si povedať, že rozhodnutie o začatí vlastnej podnikateľskej činnosti sa ešte stále ľahšie prijíma mužom ako ženám. Je to dané stále pretrvávajúcimi predsudkami spoločnosti, históriou, ale určite aj tým, že žena podnikateľka je vo väčšine prípadov aj matka, ktorá musí obetovať časť svojho života výchove detí a rodine. Keďže aj ja sama som matkou dvom malých detí, tak nezriedka zažívam predsudky, ako je možné že sa venujem kariére a podnikaniu, namiesto toho aby som trávila čas doma so svojími deťmi. Práve preto si nesmierne vážim a oceňujem, že súťaž Podnikateľka Slovenska podporuje ženy podnikateľky a takýmto spôsobom motivuje aj mnoho ďalších žien – matiek, ktoré majú tiež svoje sny a ambície, aby sa pustili do budovanie niečoho vlastného, hoci tým budú musieť prelomiť stereotypy a predsudky svojho okolia. V súťaži som stretla mnoho skvelých a inšpirujúcich podnikateliek, ktoré sú zároveň fantastickými matkami a manželkami a sú jasným dôkazom toho, že je možné skĺbiť rodinu a podnikanie do jedného harmonického celku. Prínos súťaže tiež nepochybne spočíva aj v tom, že poskytuje priestor zviditeľniť sa ženám podnikateľkám, ich životným príbehom a podnikateľským nápadom. Súťaž Podnikateľka Slovenska zároveň vytvára cennú platformu pre získavanie kontaktov na inšpirujúcich ľudí a budovanie spolupráce s inými podnikateľkami.
A v tomto vidím aj veľký prínos pre moje ďalšie podnikanie. Som presvedčená, že množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorých som vďaka súťaži stretla pozitívne ovplyvní aj ďalší rozvoj môjho biznisu. Samozrejme dúfam aj v to, že vďaka súťaži Podnikateľka Slovenska sa zvýši povedomie verejnosti o našom projekte LáskyKvet, ktorý tak bude môcť získať viac nových zákazníkov. Som vďačná, že som mala možnosť sa súťaže Podnikateľka Slovenska zúčastniť a odporúčam túto pozitívnu skúsenosť každej žene podnikateľke.

Martina Dudová

Úspešná živnostníčka 2017
Ak robíme prácu, ktorú milujeme a baví nás, výsledok je o to lepší a zákazníci, kvôli ktorým to vlastne robíme, to určite cítia. Podnikanie dáva ženám väčšiu slobodu: môžu robiť to, čo ich baví, no zároveň si vedia rozvrhnúť čas tak, aby sa mohli venovať aj rodine a domácnosti. Samozrejme, veľká podpora zo strany rodiny je nesmierne dôležitá, keďže začať podnikať nie je vôbec jednoduché a chce to veľkú dávku odvahy, odhodlania a sebazaprenia. Podnikateľka Slovenska je preto skvelým spôsobom, ako zviditeľniť ženy v podnikaní a jednotlivé podnikateľské príbehy dodajú odvahu aj ďalším ženám, ktoré si možno ani v kútiku duše o sebe doteraz nemysleli, že by niečo také vôbec mohli dokázať. Ženy – podnikateľky vedia priniesť nový pohľad na vec, a aj keď oproti mužom to v niektorých prípadoch majú ťažšie, keďže potrebujú zladiť podnikanie s chodom domácnosti a potrebami rodiny, určite by mali nabrať odvahu, nepripúšťať si neúspech a vyskúšať to.Pre mňa má ocenenie v kategórii Úspešná živnostníčka najmä veľký morálny význam, pretože som prekonala samú seba a dokázala aj ostatným, že nadšenie, vytrvalosť a láska k práci je základom úspechu. Verím, že mi to pomôže v ďalšom budovaní mojej značky a pri nadväzovaní nových kontaktov. Ale hlavne je to pre mňa akýsi záväzok, aby som nepoľavila, pracovala na sebe ďalej a bola tak možno inšpiráciou aj pre ďalšie ženy – budúce podnikateľky.

Martina Horváthová

Začínajúca podnikateľka 2017
Podnikateliek na Slovensku a vo svete pribúda a častokrát sú veľmi úspešné. Myslím, že za to môžeme vďačiť dnešnej otvorenejšej dobe, kedy si ženy môžu skúsiť aj mužské role. A dokazujú, že to skutočne vedia. Samotná súťaž Podnikateľka Slovenska prezentuje úspešné podniky a inšpiratívne príbehy nominantiek, čo by malo motivovať slovenské ženy, aby sa nebáli realizovať svoje nápady a plniť si sny. Už počas hlasovania verejnosti som pociťovala silnú podporu od môjho okolia, čo ma nesmierne tešilo a naozaj som netušila, že ma ľudia považujú za akýsi vzor. Počas súťaže sme sa s nominantkami zoznámili, nadviazali priateľstvá a možno aj obchodné partnerstvá. Už teraz mi súťaž dala veľa a teším sa čo mi prinesie v budúcnosti.

Lýdia Machová

Cena za moderný inovatívny prístup 2017
Ocenenie v súťaži Podnikateľka Slovenska 2017 z rúk podpredsedu vlády p. Petra Pellegriniho je mojím najväčším profesionálnym uznaním, akého sa mi zatiaľ dostalo. Na sociálnych sieťach som jednou fotkou z pódia prekrásnej Reduty spôsobila medzi svojimi priateľmi, fanúšikmi aj klientmi hotové tornádo: fotka si vyslúžila viac ako tisíc (!) „páči sa mi“ a napísali mi desiatky ľudí, aby mi pogratulovali. Akoby si odrazu všetci uvedomili, že svoju prácu nerobím len ako také voľnočasové hobby, ale že reálne podnikám a dosahujem v tom úspechy! Celú koncepciu svojho podnikania som si vymyslela sama na základe toho, čo robím najradšej (učenie sa jazykov) a ako tým viem pomôcť iným (naučiť sa ich). Bežne takáto práca neexistuje, a práve preto si mnoho ľudí v mojom okolí myslí, že vlastne ani nemám „riadnu“ prácu. A práve v tomto mi súťaž Podnikateľka Slovenska neskutočne pomohla, bezpochyby hlavne vďaka medializácii na vysokej úrovni, ale tiež vďaka účasti prestížnych členov poroty. Som za ňu veľmi vďačná a každej podnikateľke, ktorá robí svoju prácu s nadšením a naplno, odporúčam, aby sa do nej prihlásila.

Antónia Franeková

Výnimočná podnikateľka 2017
Už pri nominácii to pre mňa znamenalo veľa. Považujem to za ocenenie mojej práce a úsilia mojich blízkych, v práci aj v súkromí. Tých, ktorí pri mne stále stoja. Všetci mali radosť z nominácie a z ocenenia. Už to bolo fantastické, že ma porota nominovala. Ten vynikajúci pocit prajem zažiť každému. Poteší pozornosť a uznanie. O to viac nás, krehké nežné bytosti, ktoré sú skúšané tvrdým biznisom, každé také gesto veľmi povzbudí a pohladí na duši. Každá žena je dostatočne silná na to, aby mohla realizovať svoje plány. Vďaka tomu, že tvorivú energiu a zmysel pre krásu vnášame do všetkého okolo nás, prispievame k tomu, aby bol svet stále krajším. A toto ocenenie je pre mňa dôkazom toho, že to tak naozaj je. Táto súťaž dokazuje ženám, a nielen im, že ako podnikateľky máme pole možností stále otvorené. Nezávislosť a schopnosť starať sa o viacero vecí súčasne je nám našťastie daná už v génoch. Toto ocenenie je pre mňa preto symbolom toho, že moje rozhodnutie začať podnikať bolo správne. Je takisto dôkazom toho, že moja dlhoročná, systematická práca má význam aj pre ďalších ľudí. Tou pravou hodnotou tejto súťaže je preto podľa mňa uznanie.

Matej Beňuš

Olympijský medailista vo vodnom slalome
Ženy – podnikateľky to nemajú ľahké. Musia skĺbiť domácnosť a rodinu so svojou prácou alebo mať pri sebe manžela, ktorý má pre ich biznis pochopenie. Možno majú v niečom výhodu. Sú ženy a môžu do tvrdého biznisu priniesť práve tú ženskosť, no na druhej strane často musia vo väčšej miere dokazovať, že sú vo svojom odbore fakt dobré.

A akých 5P by mala mať úspešná podnikateľka? Pracovitosť, príjemné vystupovanie – bez ohľadu na to, kto sedí na druhej strane stola, pokoj na rozvahu vo vyhrotených situáciách. Predvídavosť a pravdovravnosť. Vždy treba radšej na rovinu povedať aj nepríjemné veci, obzvlášť v biznise. Nie je dobré ťahať ľudí za nos.

Ak by som rozhodovať o tom, akú cenu udeliť víťazke, určite by som jej daroval dvojtýždňovú dovolenku na mieste, kde nie je telefónny signál. Po tom, čo zažívajú v práci a v akom kolotoči stretnutí a telefonátov žijú, by si to zaslúžila každá jedna. Nielen víťazka.“

Mgr. Mária Podhradská

skladateľka, speváčka, herečka a predstaviteľka „Spievanky“ v detskom hudobnom projekte SPIEVANKOVO
Mojim krédom je žiť svoj sen. Už ako malá som bola fascinovaná angličtinou a vedela som, že keď vyrastiem, chcem sa venovať práci s deťmi. Za svojim cieľom som išla a obetovala mu všetko. Obdivujem malé deti a do dnešného dňa sú pre ma veľkou inšpiráciou. Dokážu vnímať svet úprimnými očami, majú fantáziu bez hraníc a dokážu sa tešiť z maličkostí. Fascinuje ma to a zároveň inšpiruje. Ak vám, milé dámy, na niečom skutočne záleží a cítite, že je to to, čomu by ste chceli obetovať svoj čas, um aj srdce – choďte do toho! Usilovne pracujte, buďte stopercentné v tom, čo robíte, neprijímajte kompromisy, buďte vytrvalé a úspech príde. Verte si a choďte za svojim snom. Som rada, že máme na Slovensku projekt, ktorý pomáha podnikateľkám v ich začiatkoch zviditeľniť ich snahu a nápady. Pomáha inšpirovať dievčatá, ženy a matky, aby si dôverovali a vytvorili svoj vlastný projekt. Projekt, ktorému sa budú venovať s láskou. Držím vám palce v súťaži.

Lucia Krajčovič

Majsterka sveta a Európy v thajskom boxe
Podmienky žien v podnikaní sú dnes určite lepšie než v minulosti. Boli časy, keď manžel bol podnikateľ a všetku robotu za neho aj tak robila žena. Dnes sa už ženy osmelili, majú oveľa viac možnosť preniknúť aj do tejto sféry.

Ja zatiaľ nepodnikám, šport a tréningy ma plne zamestnávajú, no určite by ma to bavilo. Veď už aj priateľovi, ktorý má v Petržalke bar, som pomáhala zariaďovať mu ho. Všetky nápady – od parkiet cez lampy a ostatné zariadenie – boli z mojej hlavy. No potom som mu to prenechala, keďže som sa musela sústrediť na tréningy.

Možno sa mýlim, ale ženy aj v podnikaní vnímam ako väčšie detailistky. Potrpia si na drobnosti, ktoré celý koncept vytvárajú. Vidím to aj na sebe. Ja musím ísť do ringu zladená, zatiaľ čo chalani sa oblečú a idú. Nič podobné neriešia.

Marianna Slivková

Podnikateľka s osvetlením na báze LED technológii a optických vlákien
Súťaž Podnikateľka Slovenska mi zmenila život. K lepšiemu. Naďabila som na ňu pred tromi rokmi na internete, vybehlo to na mňa asi týždeň pred uzávierkou.následne sa sama nominovala a potom celkom nečakane aj vyhrala. Ani ma nenapadlo, že by som mohla vyhrať, no stalo sa a dnes to hodnotím skutočne pozitívne. Zmenil sa mi firemný život, keďže naše meno sa medzi partnermi rozbehlo, aj som sa dokázala posunúť ďalej v sebaprezentácii. Celá tá medializácia ma posunula vyššie, dokážem sa odvtedy lepšie odprezentovať.

Prajem súťaži len to najlepšie. Odvtedy ju pravidelne sledujem a určite si nenechám ujsť ani blížiaci sa 18. ročník. A možno aj niekoho nominujem. Mám niekoľko známych, ktoré by si to zaslúžili.

Jan Žák

Generálny riaditeľ METRO Cash & Carry SR
Ženy sú už dnes neodmysliteľnou súčasťou všetkých spoločenských odvetví. Zvlášť v podnikaní vynikajú svojou kreativitou, cieľavedomosťou a schopnosťou prinášať inovatívne riešenia. Bez žien by sa stalo podnikanie iba chladným kalkulom, kde by nemal kto vniesť nehu a ľudský pohľad na riešenie problémov. V tomto im patrí vďaka a obdiv.

Súťaž Podnikateľka roka vnímam ako možnosť poukázať na silné príbehy žien, ktoré dokázali uspieť vo svete biznisu, či už vo veľkých spoločnostiach, ale aj v start – upoch. Sú to ženy, ktoré často krát dokázali skĺbiť rodinu a prácu a presadiť sa v náročných podmienkach na trhu.

Som preto rád, že táto súťaž existuje, na jednej strane je inšpirujúca a na druhej je spoločnou vďakou za niekedy až neuveriteľné pracovné nasadenie žien v spoločnosti. Tieto príbehy sú inšpiráciou nielen nás, ktorí pôsobíme vo sfére biznisu, ale sú inšpiráciou pre všetky ženy, ktoré rozmýšľajú či a ako začať s podnikaním. Držím im všetkým palce, aby dokázali naplniť svoje podnikateľské zámery.

Michal Hudák

moderátor a herec
Ešte žijeme v spoločnosti, kde je neviem prečo stále zakorenené, že muž je ten, kto má robiť a zarábať a žena má ticho sedieť, čakať naňho, udržiavať oheň, variť, prípadne sem tam dobre vyzerať. Už dávno však nežijeme v stredoveku, že by sme ženy mali vnímať iba ako partnerky a to slabšie pohlavie, ktoré má len tíško počúvať a nič nerobiť. Ženy majú v mnohých oblastiach oveľa väčší zmysel pre intuíciu, odhadujú veci lepšie a vnímajú veci komplexnejšie ako muži.

Takže ja sa teším z toho, keď sa objavujú nové podnikateľky. Už niekoľkokrát som mal možnosť moderovať podujatia, kde sa podnikateľky oceňovali, alebo prezentovali, poznám množstvo úspešných podnikateliek, ktoré ma následne zoznámili s inými úspešnými ženami, a to len potvrdzuje to, čo si myslím, že žien v podnikaní pribúda. Okrem toho sa pohybujem v prostrediach kde nie je žiadnou výnimkou, že žena je súčasťou predstavenstva, dozornej rady, top manažmentu, či je to majiteľka firmy, takže to považujem za absolútne samozrejmé. Preto každá aktivita, ktorá pozitívne zviditeľní ich snaženie a úspech má zmysel a ja rád takú aktivitu podporím.

Veronika Vadovičová

reprezentantka v športovej streľbe zdravotne postihnutých
Tak ako muž, aj žena má v sebe nadanie. Sme dobré športovkyne, političky, obchodníčky aj podnikateľky. Žena má v sebe prirodzené materstvo. To sa prejavuje v zodpovednosti, kreativite a v nezlomnosti ducha. Ženy vnímajú a prejavujú city, ale sú bojovníčky a nevzdávajú sa. To všetko môže každá žena, ktorá nájde vnútornú motiváciu pre podnikanie zúročiť.

Podnikanie môže byť spôsobom ako si splniť sen, realizovať sa, alebo len úplne jednoducho mať možnosť byť viac flexibilná a byť tak viac s rodinou. Podľa mňa žena potrebuje mať hlavne zodpovedanú otázku: ,,prečo to robím?“ A žiť v súlade s tým čo robí. Potom z toho môže mať osoh aj okolie.

Súťaž Podnikateľka Slovenska by nemala byť iba cieľom, ale aj cestou ako ukázať príbehy, ktoré viedli ženy k rozhodnutiu podnikať, lebo aj to má vplyv na výsledok. A rovnako ako v športe aj v podnikaní sú vlastnosti, ktoré by nám nemali chýbať. Napríklad férovosť, vytrvalosť, cieľavedomosť, schopnosť učiť sa či zmysel pre tímovú spoluprácu. Preto je dobré keď sa na ich pozitívny vplyv súťažou Podnikateľka Slovenska poukáže.

Marcel Grega

generálny riaditeľ TV JOJ
Súťaží je mnoho a každá má svojím zameraním konkrétny cieľ, avšak Podnikateľka Slovenska je súťaž z čitateľnou spoločenskou nadhodnotou. Ako človek z mediálneho prostredia si myslím, že práve pozitívna publicita podnikateliek podporí nielen ich rozhodnutie, že idú tou správnou cestou, ale budú inšpiráciou pre ostatné, aj pre verejnosť, ktorá často vníma aj negatívne asociácie v súvislosti s podnikaním ako takým, a v neposlednej rade je to aj cesta ako ukázať že si vážime ľudí a potrebujeme podnikateľky, ktoré sú potencionálnymi zamestnávateľmi a vytvárajú svojím etickým prístupom aj hodnoty, ktoré si u podnikateľov treba vážiť.Okrem toho si myslím, že je treba podporiť a ukázať ako vzor ženy, ktoré v podnikaní našli svoju životnú cestu a poslanie.

Médiá ako nosič informácií v tomto zohrávajú kľúčovú úlohu a treba využiť ich pozitívny dosah aby o fenoméne ženského podnikania a súťaži Podnikateľka Slovenska vedeli v každej dedinke na Slovensku. Aby sa o fenoméne ženského podnikania nielen hovorilo, ale aj konalo.

Noémi Kolčáková Szakállová

výtvarníčka
V minulosti som sa už neraz zamyslela nad významom súťaží. Sama som sa ich ako študentka a neskôr aj ako profesionálna výtvarníčka zúčastnila. S odstupom času konštatujem, že to boli veľmi dôležité a zaujímavé výzvy v procese vývoja mojej tvorby aj osobnosti. Súťaž Podnikateľka Slovenska je podobne dôležitým míľnikom v procese vývoja osobnosti a kreativity každej zúčastnenej dámy.

Je prirodzené, že ako výtvarníčka rada zdôrazním význam kreativity, ktorá je výnimočnou zložkou rastu vo všetkých pracovných sférach. A to myslím prakticky aj abstraktne. Účasť a víťazstvo sú pre kreatívne a súťaživé osobnosti motivujúce. Každá z nich má osobitý a neopakovateľný príbeh v tých najrozmanitejších oblastiach podnikania. Študovala som Odevný dizajn a mohla by som vymenovať nemalé množstvo významných ženských podnikateliek z dejín odievania a módy. Tieto dámy sú pre mňa a pre celý svet svojimi príbehmi veľmi blízke a zároveň inšpirujúce. Avšak najpodstatnejšia je hnacia sila a odvaha každej z nich. To všetko funguje iba v súznení so spoločenskými predpokladmi, ktoré sú v rámci rovnoprávnosti žien neobmedzujúce.

Som šťastná, že Slovensko je krajinou, kde to je možné. Považujem za fascinujúce, že každá podnikateľka svojou pracovitosťou rozširuje zoznamy žien v dejinách, ktoré sa začali písať v nedávnom minulom storočí.

Anna Bohácseková

diplomovaná fyzioterapeutka
Tento rok je to presne 20 rokov čo som otvorila moje malé neštátne zdravotnícke zariadenie v odbore rehabilitácia. Mala som 52 rokov a chcem hneď na začiatku povedať, že nikdy nie je neskoro. Pre mňa bola pre osamostatnenie rozhodujúca vnútorná motivácia postavená na prvom mieste na mojej odbornosti, podpore rodiny a skúsenostiach, ktoré ma doviedli k rozhodnutiu pracovať ako fyzioterapeutka podľa svojich predstáv.

Preto si myslím že je mimoriadne dôležité aby v spoločnosti bola taká atmosféra, ktorá by podporovala ženy, ktoré nad podnikaním rozmýšľajú, a tie ktoré už podnikajú, aby mali platformu, kde sa môžu obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok, či pochybností a mali možnosť ľudsky stretávať sa.

Súťaž Podnikateľka Slovenska je preto príležitosť ukázať pozitívne vzory žien, ale hlavne ich cestu k úspechom, lebo ja vždy hovorím, že je síce dôležité začať, ale ešte dôležitejšie je vydržať a postaviť podnikanie na reálnych základoch.

A z tohto pohľadu je úplne jedno či niekto podniká s e-shopom, alebo má farmu, kaviareň, či nemocnicu.

Iveta Hrabovská

víťazka v kategórii Začínajúca podnikateľka 2016
O súťaži Podnikateľka Slovenska som počula už dávno a už od samotného začiatku sa mi myšlienka páčila. Výhru v kategórii Začínajúca podnikateľka Slovenska som vôbec nečakala, o to viac ma potešila a poriadne zaviazala pracovať na svojich podnikaniach ešte viac.

Ženy v podnikaní sú mnohokrát brané s akousi rezervou, preto som skutočne rada, že takýto koncept na Slovensku vznikol a má niekoľkoročnú tradíciu.

Preto určite odporúčam prihlásiť sa iným podnikateľkám do tejto súťaže.

Imrich Béreš

predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Úspech nezávisí iba od nás samých. K jeho dosiahnutiu často potrebujeme aj iných. A platí to tak u žien, ako u mužov. Ženy – podnikateľky však pri podnikaní oveľa ľahšie využívajú svoj šarm a entuziazmus.

Podnikanie bez žien by bolo chabé a príliš pragmatické. Súťaž Podnikateľka Slovenska považujem za platformu, na ktorej úspešné ženy dajú o sebe vedieť. A vedieť je predsa viac ako nevedieť. Súťaž nielen prezentuje úspešné ženy, ale dáva pozitívne príklady a inšpiruje aj ďalšie, aby naštartovali svoju cestu k úspechu.

A z toho nemusí čerpať iba podnikateľská obec, ale aj celá spoločnosť. Úspešné firmy sa totiž rovnajú úspešnej spoločnosti. Podnikanie nie je jednoduché, treba prejsť dlhú cestu a až na jej konci býva často cieľ zvaný úspech. Preto ženám – podnikateľkám odporúčam to, čo už povedal kedysi známy spisovateľ Paolo Coelho: „Nikdy sa nevzdávaj, zvyčajne otvorí dvere posledný kľúč zo zväzku“.

Silvia Mahutová

Držiteľka špeciálnej ceny podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu 2016
Podnikanie je pre mňa vynikajúci spôsob, ako úspešne skĺbiť rodinu a starostlivosť o deti s kariérou. Nemám pevný pracovný čas, robím, čo ma baví, svojou webstránkou pomáham mnohým ľuďom a v neposlednom rade sa cítim finančne ohodnotená lepšie ako v zamestnaní.

Súťaže Podnikateľka Slovenska som sa zúčastnila najmä preto, aby aj ostatné ženy – mamy a nielen ony získali inšpiráciu a odvahu sa pustiť do podnikania. Keď som to dokázala ja, bez financií a úverov popri troch malých deťoch, vie to dokázať ktorákoľvek iná dáma.