AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Poznáme víťazky Podnikateľky Slovenska 2019

Ovocinárku Barboru Figlušovú strieda na tróne Podnikateľky Slovenska Alexandra Krajčiová – Orčíková. Absolútnou víťazkou jubilejného 20. ročníka súťaže, ktorú opäť zorganizovala agentúra Slovak Business Agency a ktorej výsledky slávnostne vyhlásili 20. 2. 2020 v historickej budove NR SR v Bratislave je Žilinčanka, ktorá podniká v špecifickom, no nenahraditeľnom priemysle. Je spolumajiteľkou jedinej úspešnej fungujúcej kafilérie na Slovensku. Matka dvoch synov stojí na čele rodinnej firmy, ktorá sa zameriava aj na zber, zvoz a neškodné odstraňovanie vedľajších živočíšnych produktov už tri roky. Spoločnosť má dnes 50 zamestnancov. Krajčiová – Orčíková súťažila v kategórii Výnimočná podnikateľka, v ktorej zdolala svoje dve súperky, farmárku Janu Roziakovú z Môťovej neďaleko Zvolena a Bratislavčanku Pavlínu Liškovú, ktorá ponúka barefootovú obuv (topánky s mäkkou podrážkou a anatomicky tvarovanou špičkou).

Začínajúcou podnikateľkou Šišková
Titul v kategórii Začínajúca podnikateľka, v ktorej bojovalo rekordných 37 prihlásených dám si odniesla Bratislavčanka Michaela Šišková. Tá v rámci firmy DNA ERA ponúka testy DNA, ktorých cieľom je poukázať na genetické riziko a následné nastavenie si prevencie tak, aby bol človek na základe výsledkov schopný upraviť si životosprávu a viesť kvalitnejší život. Jej protivníčkami vo finálovej trojici boli herečka Lucia Siposová, ktorá spolu s režisérom Vašom Púčikom otvorila v hlavnom meste autentický kabaretný klub a majiteľka prvého bezobalového obchodu v Trenčíne Martina Novotová.

Kytice z ovocia aj textil
Najlepšou podnikateľkou medzi Úspešnými živnostníčkami sa stala Prešovčanka Karolína Jankivová, ktorá spolu s bratom Michalom stojí za odevnou značkou JANKIV SIBLINGS. Jankivová sa venuje unikátnej technike ručného plisovania. Na obyčajnej látke vytvára 3D vzory pomocou špeciálnych papierových foriem. Víťazka zdolala bratislavskú profesionálnu tanečníčku Miroslavu Kosorinovú aj trnavskú umeleckú dizajnérku Soňu Bergendiovú. Najviac hlasov v kategórii Inovatívna podnikateľka poslala verejnosť Bratislavčanke Jane Bednárovej – žene, ktorá priniesla úplnú novinku na slovenskom trhu, výrobu a predaj originálnych, krásnych a zdravých ovocných kytíc a bonboniéry. Bednárová o prvenstvo súperila s prevádzkovateľkou požičovne vianočných stromčekov Evou Kollárovou a košickou výrobkyňou nice parfumov Evou Škovranovou.

Špeciálna cena aj pre Škovranovú, Roziakovú a Hospodárske noviny
Práve Dominika Navara Cibulková počas slávnostného galavečera plného hviezd, ktorým sprevádzal moderátor Roman Juraško a svojim spevom spestrila slovenská hviezda Mária Čírová, sympatický hudobník s česko – slovenskými koreňmi Ondřej Gregor Brzobohatý, či skupina Bystrík banda, odovzdala Cenu za Inšpiratívny príbeh. Prevzala si ju Eva Škovranová, ktorá sa ako jediná Stredoeurópanka prepracovala do parfumérskeho sveta parížskej elegancie.

Lucia Veselská odovzdala počas slávnostného galavečera Cenu za podporu a rozvoj podnikania žien na Slovensku, ktoré bolo tento rok udelené farmárke Jane Roziakovej, inšpiratívnej osobnosti, ktorá po padnutí režimu začala na Slovensku podnikať a tak položila základy podnikania žien na Slovensku.

Po druhýkrát bola udelená Cena za mediálnu podporu podnikania na Slovensku, ktorú si z rúk riaditeľky súťaže Lucie Veselskej prevzal denník Hospodárske noviny vydavateľstva MAFRA Slovakia, a.s.

O Podnikateľku Slovenska 2019 bol veľký záujem. Možnosť prihlásiť sa do súťaže využilo rekordných 118 podnikateliek. „Som nadšená a milo prekvapená takým veľkým počtom prihlásených dám. Je to dôkaz, že súťaž má stále veľký význam. Ocenenia sa síce dostalo len pár vybraným, každá z prihlásených dám si však zaslúži náš obdiv. Pre našu spoločnosť robia veľa a pevne verím, že dokážu do budúcich rokov inšpirovať mnohé nasledovníčky,“ teší sa riaditeľka súťaže Lucia Veselská.

Výsledky Podnikateľka Slovenska 2019
Začínajúca podnikateľka: Michaela Šišková
Úspešná živnostníčka: Karolína Jankivová
Výnimočná podnikateľka: Alexandra Krajčiová – Orčíková
Inovatívna podnikateľka: Jana Bednárová
Absolútna víťazka: Alexandra Krajčiová – Orčíková

Špeciálne ceny
Cena za podporu a rozvoj podnikania žien na Slovensku: Jana Roziaková
Cena za inšpiratívny príbeh: Eva Škovranová
Cena za mediálnu podporu podnikania na Slovensku: denník Hospodárske noviny.


20. ročník súťaže Podnikateľka Slovenska sa realizuje s podporou partnerov:
Organizátor súťaže: Slovak Business Agency
Generálny partner: Brokeria, a.s.
Odborný partner: KPMG Slovensko s.r.o.
Hlavní mediálni partneri:
Televízia TA3, Diva.sk, denník Pravda, Nový čas pre ženy, SITA, WebNoviny.sk, podnikam.sk, Startitup a Rádio Jemné.
Mediálni partneri:
Startitup, televízia TV 7
Hlavní partneri:
ALO diamonds, Pernod – Ricard Premium, Ivana Rosova Fashion Group, Verlag Dashöfer, vydavateľstvo, BILLA Slovensko.
Partneri:
TODOS Bratislava, Noémi Kolčáková Szakállová, BEPON, Oxyslovakia, Oxy.addict, Bratislavský samosprávny kraj, Diamonds International Corporation, Báječné kvety, Čučoriedkovo, Luminia, Hairless, Štrbské presso, Mak z Jarnej a Alis
Zakladatelia SBA:
Ministerstvo hospodárstva SR, Združenie podnikateľov Slovenska, Slovenský živnostenský zväz.

* * *

Slovak Business Agency vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR. Je to jedinečná platforma verejného a súkromného sektora, ktorej cieľom je podpora malých a stredných podnikateľov. Zakladajúcimi členmi Slovak Business Agency sú Ministerstvo hospodárstva SR, Združenie podnikateľov Slovenska a Slovenský živnostenský zväz. Slovak Business Agency chce byť prvou voľbou slovenských firiem pri vzniku a rozvoji ich podnikania.