AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Podnikanie vnímam ako životný štýl – priznáva Karolína Jankivová, víťazka kategórie Úspešná živnostníčka

„Skvelá súťaž, páči sa mi,“ nadchýnala sa na slávnostnom galavečeri 20. ročníka Podnikateľky Slovenska Karolína Jankivová. Pochádza z Prešova a spolu s bratom Michalom prevádzkuje odevnú značku JANKIV SIBLINGS. Jankivová sa venuje unikátnej technike ručného plisovania. Na obyčajnej látke vytvára 3D vzory pomocou špeciálnych papierových foriem. V boji o prvenstvo v súťaži zdolala bratislavskú profesionálnu tanečníčku Miroslavu Kosorinovú aj trnavskú umeleckú dizajnérku Soňu Bergendiovú. „Dojalo ma to, bol to pre mňa super večer. Samostatné podnikanie je pre mňa niečo ako životný štýl, neviem si predstaviť niečo iné,“ tvrdí Karolína.

Za dámsku krajčírku sa vyučila v Liberci, neskôr sa za prácou sťahovala do Prahy. Dnes majú s bratom vlastný ateliér s logom, ktoré si obaja vymysleli na internátnej izbe. „Rozbeh bol ťažký a náročný. Chvíľami som si hovorila, že som musela byť šialená, že som sa na to dala, ale teraz viem, že to zato stálo. Od začiatku sme do toho išli naplno, neexistovalo, že niečo nepôjde. Vždy sme hľadali cestu ako danú prekážku prekonať,“ vraví Jankivová.

Prvýkrát vo vlastnom ateliéri Jankivovci plisovali v novembri 2016, prvý predaja schopný produkt prišiel až v máji 2017. No potom sa to rozbehlo. „V takom poňatí ako my sa plisovaniu nevenuje na Slovensku nikto iný. Ako jediný máme aj vlastnú značku,“ vysvetľuje spokojná Jankivová. Úspešná živnostníčka 2019 verí, že jej na ceste za ďalšími úspechmi uľahčí cestu aj prvenstvo v súťaži. „Čas ukáže, či to tak naozaj bude, no som šťastná, že som uspela. Každé ocenenie našej práce pomôže.“