MARTINA DUDOVÁ

Ing. Martina Dudová Buď kreatívny Janka Kráľa 416/17, 066 01 Humenné

Spoluzakladateľka kozmetickej značky Navia z Humenného, ktorá začala podnikať popri doktorandskom štúdiu chémie. „Navia je mojou srdcovou záležitosťou, lebo každý deň môžem robiť to, čo ma baví. A zákazníci to aj cítia, myslím si, lebo ak niekto robí to, čo ho baví, robí to dobre a robí to s láskou,“ vraví Martina Dudová. S podnikaním koketovala už dlhšie, no ako sama priznáva, vpred ju posunulo až tehotenstvo. „Rozhodla som sa prerušiť štúdium a venovať sa biznisu naplno. Manžel kvôli tomu odišiel zo svojej doterajšej práce, aby mi mohol pomôcť a nastúpil na rodičovskú dovolenku. Aj takto sa mi snažil pomôcť, rovnako ako zvyšok rodiny,“ ďakovala všetkým Martina, ktorá podniká od roku 2014.

Dudová vyrába prírodnú kozmetiku z rastlinných olejov a masiel ručne (vo výrobni v Humennom), s dôrazom na spoluprácu kozmetických produktov s pokožkou, jednoduché a zrozumiteľné zloženie a vysoký obsah účinných zložiek. V súčasnosti sa produkty značky Navia predávajú v spolupráci s kamennými a internetovými predajňami po celom Slovensku a tiež v Českej republike.

Víťazku do súťaže prihlásil manžel. „Najmä preto, že aj keď je to všetko náročné, tak to všetko stíha aj popri starostlivosti o našu ročnú dcérku, starostlivosti o domácnosť a dokončovaní doktorandského štúdia v oblasti chémie,“ napísal vo vysvetlení.

Práca víťazky kategórie nie je založená na tradičných receptoch z pradávnych vzácnych kníh. Ľudové liečiteľstvo sa rozhodla prepojiť so skutočnými vedeckými poznatkami. „Mojím snom je pomôcť tomuto trendu v oblasti prírodnej kozmetiky. Verím, že len spojením prírodnej liečivej sily a testovaných vedeckých účinkov konkrétnych látok sa dá dosiahnuť obmedzenie škodlivín, ktoré na nás číhajú na každom rohu – v laboratóriu, v potravinách, ale i v kozmetike,“ priznáva Martina.

Z tejto teórie vychádza aj názov kozmetiky, pre ktorý sa víťazka kategórie rozhodla. Navia v latinčine znamená sila prírody. Dudovej súperkami vo finálovej trojici boli len cukrárka Mária Vyšovská zo Starej Ľubovne a Natália Messner Bakošová z Krompách, ktorá vyrába ozdobné a dekoratívne predmety z dreva.