Podnikateľka Slovenska 2015- Želmíra Komorechová

Prvá dáma biznisu za minulý rok, Želmíra Komorechová, vyštudovala biochémiu. Synovec, triatlonista, jej vnukol nápad, aby využila svoje znalosti a skúsila vyrobiť niečo, čo by mu dodalo pri fyzickej námahe viac energie. Z experimentov s namiešaním športových výživových doplnkov postupne vzišla úspešná firma Kompava, ktorá na slovenskom aj zahraničnom trhu pôsobí neuveriteľných 14 rokov. Na Slovensku začínali ako priekopníci.

zelmira-komorechova-702x336
Kedy ste sa začali zaujímať o zdravú výživu?

Vzťah k zdravej výžive sa u mňa rozvíjal už počas štúdia na univerzite. Počas materskej dovolenky som sa koncentrovala na dovoz špeciálnej detskej stravy vyrobenej z čistých surovín a v roku 2002 som sa rozhodla využiť všetky nadobudnuté znalosti a poznatky na vývoj športovej výživy. Na začiatku podnikania som chcela vytvoriť kolekciu športových výživových doplnkov, ktorou by sme uspokojili každého športovca. Pomáhali mi skúsenosti, ktoré som mala z vlastného športovania. Niekoľko rokov som trénovala športovú gymnastiku. Udržať si limitovanú váhu počas celého detstva a puberty nie je jednoduché. Vydávať dennodenne energiu a prísne sa obmedzovať v jedle si vyžaduje veľké sebazaprenie. To platí takmer pre každého športovca. Bežnou stravou všetku potrebnú energiu nedoplníte. A telu nemôžete iba brať, musíte mu i vrátiť.

Aké produkty ste vyrábali na začiatku a aké vyrábate dnes? Zmenila sa nejakým spôsobom ponuka?

Za 14 rokov existencie sme vytvorili 70 rôznych produktov, z ktorých 99 % máme v ponuke aj dnes. V začiatkoch sme do portfólia zaradili hlavne základné produkty, ktoré potrebujú športovci na ochranu organizmu, doplnenie živín a energie a podporu výkonu. Neskôr sa zaradzovali produkty, ktoré preventívne slúžia na ochranu jednotlivých častí organizmu, či sú to kĺby, svaly, gastrointestinálny trakt, imunitný alebo kardiovaskulárny systém.

Väčšina je nastavená tak, že aj po 14 rokoch nie je potrebné meniť ich zloženie. Dokonca máme výrobky, ktoré nemajú konkurenciu na Slovensku ani vo svete: vysokonutričná kĺbová tyčinka (Joint bar), nízkosacharidová tyčinka (Welness bar), kapsulovaný výrobok na ochranu GITu (Vitamín U), produkt na viazanie skrytých i voľných tukov (Fit Chitosferín).

img_3045

Sú iba pre športovcov?

Nielen pre športovcov ale i bežných konzumentov a každého, kto si chce zdravie udržať čo najdlhšie a kto sa o seba stará. Produkty sú vyrábané za prísnych bezpečnostných podmienok a na bezpečnosť produktu sa môžu spoľahnúť i registrovaní športovci a profesionáli.

Navrhujete ich sama?

Pri zrode väčšiny výrobkov som stála ja. Niektoré sú jednoduché, niektoré veľmi zložité. Tie zložitejšie si vyžadujú veľa štúdia, poznania, správny vývojový tím. Pri vytváraní niektorých produktov som spolupracovala so špičkovými športovcami, trénermi a odborníkmi. Máme aj produkty, na ktorých sa podieľali lekári a odborníci na výživu. Dokonca máme výrobok, AcidoFit, za ktorý nám lekárske konzíliu udelilo „Zlatú inchebu“.

Testujete výživové doplnky aj sama na sebe?

Každý jeden produkt skôr ako dám testovať rôznym osobám, testujem ja prvá, potom moja rodina.  Nikdy by som nedopustila, aby som poškodila niekomu zdravie. Mnohé skúšky produktov, ktoré zo začiatku boli nevyhovujúce, ma priviedli k takým poznatkom a úpravám na receptúrach, na ktoré teoretizovaním nemáte šancu prísť. Dnes tieto produkty prinášajú ľuďom najväčší úžitok.

Kde beriete po toľkých rokoch inšpiráciu?

Inšpirujú ma nedosiahnuteľné výsledky a túžba legálneho zvyšovania ľudského potenciálu. Snažíme sa veci robiť stále lepšie, mať stále lepších ľudí okolo seba a aj vďaka ním dosahovať lepšie výsledky.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľkám?

Odhodlať sa, byť silná a pracovať na sebe. Čo to znamená? Nedať sa obmedzovať a krok za krokom napĺňať svoje sny a túžby. Zbaviť sa strachu, obáv a obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi. Cesta je ťažká a kľukatá, ale schodná. Všetko sa dá, len treba chcieť mať nezlomnú vôľu a vytrvalosť. Analyzovať svoje činy, svoje výsledky, byť sama sebou. A nezabúdať, že aj vy ste VIP.

A na ktorú časť vášho podnikania ste najviac hrdá?

Na vývoj. Produkt dáva charakter vašej firme, odlišuje vás od konkurencie a v konečnom výsledku každý produkt je „vaše dieťa“. Ja ich mám za 14 rokov 70.

Stali ste sa absolútnou víťazkou súťaže Podnikateľka Slovenska.
Ako hodnotíte túto súťaž a aké sú vaše pocity z víťazstva?

Do súťaže ma prihlásila naša PR agentúra. Myšlienka vznikla pri otvorení nášho spiroergometrického centra v Žiline. Zaslali sme prihlášku, zodpovedali otázky. Po niekoľkých dňoch nás vo firme navštívili veľmi príjemné pracovníčky z SBA a následne prišlo prvé prekvapenie, nominácia medzi 3 najlepšie podnikateľky. Ešte stále som to nebrala na veľkú váhu, hoci som pocítila veľké napätie a vzrušenie. Nasledovalo filmovanie, fotenie a rozhovory.

K tomu pozvánka na gala večer v hoteli Devín. Zoznamovanie, predstavovanie, oceňovanie. A keď prišlo aj to absolútne ocenenie, zachvátila ma tréma a zároveň veľký pocit neuveriteľného šťastia. Vo finále bolo 9 žien, 9 nádherných výnimočných príbehov. Hold patrí každej. Ak by som aj nevyhrala, aj tak by som bola šťastná. Zúčastniť súťaže sa oplatí už len kvôli ľudom, ktorí ju organizujú. Všetko bolo  nádherne pripravené.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Želmíra Komorechová
  • Počas materskej dovolenky sa zaoberala detskou dojčenskou stravou.
  • Neskôr pracovala v manželovej firme, kde získala poznatky z oblasti fortifikácie potravinových a farmaceutických výrobkov.
  • V roku 2001 začala pripravovať športové výživové doplnky, ktoré na Slovensku v tej dobe nik iný nepripravoval.
  • Vo firme vytvorili 70 rôznych produktov na podporu športového výkonu, regeneráciu, ochranu organizmu a posilnenie zdravia.
  • V roku 2016 získala titul Podnikateľka Slovenska 2015 a vyhrala aj kategóriu Vynikajúca podnikateľka.

Rozhovor pripravila Jana Katreniaková