AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Podnikaj aktívne a budeš akčná podnikateľka!

Viete čo majú riaditeľka súťaže Podnikateľka Slovenska Lucia Veselská a Martina Novotná zakladateľka Akčných žien, spoločné? No predsa nasledujúci rozhovor a podujatie FB + Instagram = veľká láska :)! Inšpirujte sa!

Ako si predstavujete akčnú ženu?
LUCIA: Ako Martinku a mňa! Akčná žena je každá, ktorá sa k situáciám, k práci alebo aj k problémom, jednoducho k životu stavia aktívne. Čiže hľadá riešenia bez toho, aby čakala, že jej niekto niečo nalinkuje. Môže to byť podnikateľka, zamestnaná žena, mamička na materskej… To sú podľa mňa ženy, ktoré sú vo svojom okolí inšpiráciou pre iných. Hoci aj pre mužov…

Aká je podľa vás typická podnikateľka?
MARTINA: Podnikateľka je žena, ktorá má svoj sen a aktívne sa ho snaží naplniť. Snaží sa byť vždy o krok vpred. Občas zabúda aj na seba, pretože sa viac sústredí na to, ako vyriešiť problém. Stane sa, že nemá voľný víkend, ani čas pre seba, za to má namiešané nové príchute, vymyslené nové služby, či ďalší podnikateľský nápad. Myseľ jej neustále pracuje a rieši aktuálne povinnosti, do ktorých sa primiešava kopec plánov a snov, ktoré chce ešte zrealizovať. V prvom rade ju motivuje a uspokojuje radosť z jej vlastnej práce, v druhom rade príjem.

Čo sa vám páči na komunite Akčné ženy?
LUCIA: Mne sa páči každá komunita, ktorá spája ľudí na základe zmysluplnej činnosti, robí niečo pre seba a tým môže meniť aj postoje okolia a šíriť tak svoj zámer ďalej. Je prirodzené, že Akčné ženy sú sebavedomé ženy, ktoré vytvárajú svojimi aktivitami priestor aj pre iné ženy a tak rozširujú nielen svoju komunitu, ale aj priestor na ich zviditeľnenie. Je to komunita otvorená všetkým ženám a to je vždy pozitívne.

Čo sa vám páči na súťaži Podnikateľka Slovenska?
MARTINA: Podnikateľka Slovenska je výnimočná súťaž, vďaka ktorej sa dostanú do popredia super ženy, ktoré dokážu samostatne myslieť, tvoriť a nachádzať medzeru na trhu. Často by sme sa o týchto výnimočných ženách nedozvedeli, pretože počas bežného dňa sú ponorené do svojej práce a neprezentujú to, čo robia. Pri mnohých značkách zákazníci ani netušia, že sa za nimi skrýva žena, popritom mama 3 detí, ktorá má za sebou silný príbeh a tiež dôvod, prečo začala podnikať.

Prečo si myslíte, že ženy – podnikateľky potrebujú vašu podporu a publicitu?
MARTINA: Ženy majú prirodzene vrodenú potrebu si pomáhať a podporovať sa navzájom. Najväčšie pochopenie sa vám dostane tam, kde sa riešia podobné problémy a radosti. Pri podnikaní je človek na množstvo procesov a rozhodnutí sám, takže je obohacujúce obklopiť sa ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne. Na to sú výborné podporné komunity, nové kontakty a prísun inšpirácie. O to všetko sa snažíme ako akcnezeny.sk a rovnako v súťaži Podnikateľka Slovenska, ktorá má za úlohu dostať do povedomia celú paletu podnikateliek, poukázať na rôznorodosť, výhody podnikania a tiež možnosti uplatnenia žien.

Popri podnikaní sa neustále sústredíme na iných, na to, aby bol zákazník spokojný, pritom žena má rodinu a ďalšie množstvo povinností, vďaka ktorým často zabúda na seba, svoje potreby a tiež vlastnú prezentáciu. V tomto by sa mohli učiť od mužov, podnikateľov, ktorí so sebaprezentáciou zvyčajne nemajú problém. Či chceme alebo nie, publicita je dôležitou súčasťou. Ak o nás nikto nevie, nedostane sa k tomu, čo ponúkame a ako mu vieme pomôcť. V online magazíne píšeme veľa o skutočných ženách, ktorých mená nikto nepozná, o ktorých iné média ešte nepísali a skrývajú sa za svojou značkou. Je to vždy zážitok a veľká radosť, keď následne zistia, aký mal ich príbeh, rozhovor, či článok úspech a vďaka nemu sa na ne obrátil nový zákazník, či iné médium.

LUCIA: Podpora a publicita sú ako dve sestry. Uvedomujeme si, že ak chceme niečo zmeniť vo vnímaní verejnosti, je potrebné súčasne podporiť a využiť obe, aby sa tak znásobil ich efekt. Ak chceme, aby naša súťaž Podnikateľka Slovenska inšpirovala ženy k tomu, aby sa prihlásili a dali o sebe a svojich úspechoch vedieť, musíme podporiť publicitu súťaže, ktorá následne podporí rozhodnutie žien nielen prihlásiť sa do súťaže, ale aj podnikať. Navyše podnikanie ako fenomén si zaslúži publicitu aj kvôli tomu, aby verejnosť vnímala podnikanie ako aktivitu, ktorá prináša zisk nielen podnikateľke samej, jej rodine, blízkym, ale aj spoločnosti čiže ekonomike. Vďaka mediálnej podpore prinášame možnosť spoznať reálne podnikateľské príbehy, vďaka ktorým ženy po celom Slovensku zistia, že podnikateľky žijú v ich blízkom okolí, sú to ich susedy, či bývalé spolužiačky … a podnikajú ženy v každom kúte Slovenska. Okrem toho som presvedčená o tom, že o úspechu treba dať vedieť a netreba sa hanbiť.

Aké ženy inšpirujú vás?
MARTINA: Inšpiruje má každá jedna žena, ktorá nie len sníva, ale aj vykoná akciu. Vystúpi z komfortnej zóny, urobí kroky k tomu, aby si naplnila svoj vlastný sen. Obdivujem ženy, ktoré majú za sebou neľahké životné situácie a napriek tomu si zachovali úžasný pozitívny postoj k životu a rozdávajú dobrú energiu všade, kde prídu. Inšpirujú ma aj ženy, ktoré sa dokážu správne rozhodnúť, majú svoje hranice a vedia povedať v správnu chvíľu “nie”.

LUCIA: Nebudem tu menovať zámerne konkrétne známe mená s globálnym úspechom. Ja osobne si vážim každú ženu, ktorá napriek tomu, že podnikanie nie je vôbec jednoduché a ľahké, dokáže urobiť odvážne rozhodnutie a pustiť sa na cestu, kde je na začiatku určite viac neistôt a nikto jej nemôže zaručiť, že bude mať úspech. Mňa osobne vždy oslovia podnikateľské nápady, ktoré majú určitú nadhodnotu s akcentom v sociálnej oblasti. Jednoducho, keď má podnikanie aj určité posolstvo, ktoré hovorí aj o spoločenskej zodpovednosti podnikateľky.

Na čo sa môžu ženy tešiť v rámci vašich projektov?
MARTINA: Budeme prezrádzať? (smiech) Ok, niečo málo na začiatok prezradíme. V prvom rade chceme spoločne dostať do povedomia každý jeden podnikateľský príbeh, ktorý sa k nám dostane. Chceme písať a hovoriť o všetkých podnikateľkách, ktoré sa odvážia a prihlásia sa do súťaže. Sledujte #uspechpristanekazdej a #akcnezeny. Chceme podporiť ženy v sebaprezentácii a v tom, aby nie len robili, ale aj hovorili o tom, čo robia. Pripravujeme sprievodné podujatia inšpiratívneho a rovnako vzdelávacieho charakteru, ktoré sa budú konať vo viacerých slovenských mestách. Konkrétne prezradím napríklad dátum 8. októbra v Bratislave a podujatie zamerané na prezentáciu na sociálnych sieťach. V neposlednom rade plánujeme na podporu podnikateliek aj jedno veľké samostatné podujatie, ktoré bude zmysluplne nadväzovať na ďalší ročník 2019. Všetky novinky budeme postupne zverejňovať na webe a rovnako na facebooku.

LUCIA: Budeme radi, ak prijmete pozvanie a zúčastníte sa všetkých sprievodných podujatí súťaže Podnikateľka Slovenska a Womanoffice, na všetkých alebo len na niektorých podľa vášho výberu. Akcie budú prebiehať po celom Slovensku či v Bratislave. Dozviete sa rad užitočných informácií, stretnete nových ľudí, vypočujete si zaujímavé príbehy, získate nové podnety, vždy v priateľskej atmosfére ľudí, ktorí podnikajú. Budeme sa osobne venovať. Nemôžeme opomenúť samotnú súťaž a jej 19. ročník, prihlasovanie je už spustené. Zapojiť sa prostredníctvom oficiálnej webstránky www.podniktelkaslovenska.sk môžu všetky podnikateľky, ktoré vedú úspešný biznis, veria, že by svojím príbehom mohli ovplyvniť ďalšie Slovenky a že ich úspech by mal byť ocenený. Prihlásiť do súťaže môžete nielen seba, ale aj podnikateľku vo svojom okolí, ktorá by si to podľa vás zaslúžila. Stačí vyplniť jej údaje vo formulári na webovej stránke. Súťaž Podnikateľka Slovenska je postavená na princípe ľudového hlasovania, do ktorého vstúpi aj odborná porota. Po vytriedení správne vyplnených a platných prihlášok zasadnú odborníci v oblasti podnikania, aby spoločne vybrali tri nominantky v každej zo štyroch kategórií, a to Začínajúca podnikateľka, Výnimočná podnikateľka, Inovatívna podnikateľka a Úspešná živnostníčka. Následne bude spustené ľudové hlasovanie, ktoré rozhodne o definitívnych víťazkách. Tento rok prinášame aj úplnú novinku, a to ocenenie Ženský TechStartup. Máte sa na čo tešiť!

Čo očakávate od vašej vzájomnej podpory a spolupráci na podujatiach?
MARTINA: Tešíme sa na nové tváre a nové príbehy. Z prepojenia mám osobne radosť, pretože súťaž, projekt Womanoffice a rovnako celý náš koncept Akčné ženy podporuje jednu a tú istú myšlienku. Poukázať a odprezentovať ženy, ktoré robia, čo milujú a sú v tom dobré. Očakávame zvýšenie povedomia o týchto ženách a väčší záujem o podnikanie. Našim cieľom je tiež nadviazať viac spoluprác s firmami a súbežne ich prepojiť so ženami, ktoré majú svoje malé podnikanie a vedia ho ponúknuť. Rovnako sa budem veľmi tešiť, keď nás bude čítať a bude sa k nám pripájať stále viac akčných žien.

LUCIA: Sme ženy a ženy by sa mali podporovať. V mnohom sa naše myšlienky stretávajú a máme preto priestor kde sme našli prirodzene aj prieniky. Mne sa páči keď sa vzájomnou spoluprácou a synergiou posilní myšlienka a dosah projektov a ešte viac sa napríklad naša značka Podnikateľka Slovenska bude šíriť po všetkých regiónoch Slovenska. To isté určite platí aj pre Akčné ženy. Preto je užitočné keď sa okrem našich samostatných projektov občas stretneme a spojíme sily. Je to ako keď si speváci povedia, že si dajú duet. Chceme týmto spoločným podujatím osloviť všetky ženy, ktoré čo len na chvíľu rozmýšľali, že by začali podnikať, ale chýba im už len to definitívne rozhodnutie. A možno ho urobia práve 8. októbra na našom podujatí. Napríklad vďaka diskusii Womanoffice, kde sa stretnú s finalistkami súťaže Podnikateľka Slovenska!

Tešíme sa na Vás!


Parse error: syntax error, unexpected end of file in /nfsmnt/hosting1_2/3/c/3cf8e9ed-32b2-40c1-80ed-9cd66fbf077f/podnikatelkaslovenska.sk/web/wp-content/themes/html5blank-stable/page-6.php on line 99