AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Oľga Bušo: „Dôležité je nevzdať sa pri prvom neúspechu.“

Rozhovor s Oľgou Bušo – držiteľkou Ceny za inovatívny prístup a Podnikateľkou Slovenska 2017.

Čo pre vás osobne znamená ocenenie v kategórii Inovatívna podnikateľka a Podnikateľka Slovenska 2017? Je to pre mňa v prvom rade veľká pocta, uspieť v tak veľkej konkurencii úspešných a inšpiratívnych žien – podnikateliek. Vážim si osobitne skutočnosť, že ocenenia sú kombináciou rozhodovania odbornej poroty tvorenej mnohými významnými osobnosťami a hlasu verejnosti, ktorá svojimi hlasmi rozhodla o mojom víťazstve. Zároveň je to samozrejme aj výnimočná satisfakcia za energiu a prácu, ktorú som s mojím tímom vynaložila za posledné roky. A v neposlednej rade je to motivácia do ďalšieho osobnostného a podnikateľského rozvoja.

V čom ste vy podľa vás inovatívna?
Inovácia podľa mňa znamená schopnosť priniesť niečo nové, pričom nemusí nevyhnutne ísť len o inováciu spojenú s novými technológiami alebo aktuálne populárnymi sociálnymi sieťami. Inovácia sa dá aplikovať aj v spôsobe riadenia, či organizovania vecí. Moja inovatívnosť spočíva v schopnosti pozrieť sa na tradičné veci z iného uhla, resp. vidieť ich v novej perspektíve. Tak sa rozvinul aj nápad projektu LáskyKvet, keď sme z tradičného zvyku nosenia kytíc mladomanželom vytvorili inovatívny podnikateľský plán, vďaka ktorému môžu mladomanželia svoje kytice dostávať postupne počas ľubovoľne zvoleného obdobia a môžu si tak ešte dlho po svadbe pripomínať svoj výnimočný deň.

Stále viac žien volí podnikanie ako alternatívu ku klasickému zamestnaniu. Čo si myslíte o tomto rastúcom trende?
S potešením sledujem, že sa každým rokom stále viac žien vydáva na často riskantnú ale napĺňajúcu cestu vlastného biznisu. Som presvedčená, že zväčšovanie počtu žien – podnikateliek je prínosom pre celú spoločnosť a to nie len z hľadiska ekonomického, ale hlavne spoločenského. Dovolím si povedať, že rozhodnutie o začatí vlastnej podnikateľskej činnosti sa ešte stále ľahšie prijíma mužom ako ženám. Je to dané stále pretrvávajúcimi predsudkami spoločnosti, históriou, ale určite aj tým, že žena podnikateľka je vo väčšine prípadov aj matka, ktorá musí obetovať časť svojho života výchove detí a rodine. Keďže aj ja sama som matkou dvom malých detí, tak nezriedka zažívam predsudky, ako je možné že sa venujem kariére a podnikaniu, namiesto toho aby som trávila čas doma so svojimi deťmi. Práve preto si nesmierne vážim a oceňujem, že súťaž Podnikateľka Slovenska podporuje ženy podnikateľky a takýmto spôsobom motivuje aj mnoho ďalších žien – matiek, ktoré majú tiež svoje sny a ambície, aby sa pustili do budovanie niečoho vlastného, hoci tým budú musieť prelomiť stereotypy a predsudky svojho okolia. V súťaži som stretla mnoho skvelých a inšpirujúcich podnikateliek, ktoré sú zároveň fantastickými matkami a manželkami a sú jasným dôkazom toho, že je možné skĺbiť rodinu a podnikanie do jedného harmonického celku.

Čím sa musí v súčasnosti podnikateľka odlíšiť aby bola iná a teda úspešná?
Všeobecne známe pravidlo hovorí, že podnikateľ musí prísť s niečím špeciálnym, aby svoje produkty odlíšil od ostatných súťažiteľov na trhu. Nie je dôležité, či to bude nový špeciálny produkt, osobitný prístup, kvalitnejšie služby alebo čokoľvek iné. V každom prípade je potrebné zaujať. Ja by som to ešte doplnila o dve ďalšie dôležité esencie úspechu v podnikaní a to je vytrvalosť a vnútorné uspokojenie z toho, čo robíte. V každom podnikaní sú horšie a lepšie obdobia. Dôležité je nevzdať sa pri prvom neúspechu a zostať odhodlaná aj počas turbulentných období. A keď vás to čo robíte zároveň baví, tak ste na najlepšej ceste k úspechu.

Aké benefity prinieslo podnikanie vám ako žene ale aj matke a manželke?
Z času na čas sa stretávam z reakciou ľudí, ktorým sa veľmi páči, že môj denný režim nie je zviazaný pevným pracovným časom. Občas by som im dopriala, aby ma videli, keď v noci sedím pri počítači a „dobieham“ pracovné veci, na ktoré cez deň nezostal čas. V tomto benefit podnikania určite nespočíva. Podnikanie je pre mňa naplnením môjho sna byť samostatná a dosiahnuť vlastnými silami úspech. Zároveň vie podnikanie priniesť pocit úspešnej sebarealizácie a satisfakcie, keď vidíte ako sa nápad, ktorý sa zrodil v obývačke alebo na káve s kolegyňou, zmení na funkčný projekt, ktorý prináša spokojnosť ľuďom okolo vás.

V čom môžu byť ženy podnikateľky pre mužov inšpiráciou?V čom majú iný prístup?
Sama z vlastných skúseností viem, že ženu podnikateľku čaká na jej ceste za úspechom viac prekážok ako podnikateľov – mužov. To, že aj napriek tejto skutočnosti rastie počet žien podnikateliek a v niektorých podnikateľských kategóriách je už viac žien ako mužov, je jasným dôkazom toho, že ženy majú v podnikaní čo ponúknuť. Nemyslím, že by podnikanie žien bolo zásadne odlišné od podnikania mužov, lebo v princípe musia pre podnikateľský úspech to isté podstúpiť ženy rovnako ako muži. Avšak na druhej strane musím potvrdiť, že nakoľko mám dlhoročné skúsenosti s podnikaním v energetike, ktorá je doménou mužov, prístup žien v podnikaní je predsa len v niečom iný. Mám dojem, že ženy podnikateľky prinášajú do biznisu viac jemnosti a kultivovanosti, čo by určite malo byť inšpiráciou aj pre mužov. Zároveň sú ženy veľmi vytrvalé a nezvyknú sa ľahko vzdávať, čo považujem za veľmi dôležitú a prínosnú hodnotu. No a na záver nesmieme zabudnúť ani na schopnosť žien zladiť rodinu a starostlivosť o ňu s podnikaním, čo je nepochybne ich najsilnejšou stránkou, ktorá ich učí schopnosti zvládať naraz veľké množstvo úloh.

Aké plány a sny máte do budúcnosti?
Základným podnikateľským plánom, je pokračovať v našom projekte LáskyKvet s cieľom ďalej ho rozvíjať tak, aby si získal čo najviac spokojných zákazníkov. Som presvedčená, že pre úspech akéhokoľvek projektu je dôležitý nielen prvotný nápad a jeho realizácia, ale najmä vytrvalosť a odhodlanie s týmto nápadom ďalej pracovať a neustále ho zdokonaľovať. Do najbližšie ho obdobia teda budeme spoločne s mojími kolegami ďalej tvrdo pracovať a snažiť sa zostať naďalej inovatívni a otvorení zmenám. A to tak na projekte LáskyKvet, ako aj na všetkých ostatných projektoch, ktoré už prevádzkujeme alebo nad nimi ešte len uvažujeme.
A na záver si ešte dovolím načrtnúť aj jeden svoj sen. Súťaž Podnikateľka Slovenska ma len utvrdila v presvedčení, že na Slovensku je množstvo úspešných, cieľavedomých a výnimočných žien podnikateliek. V rámci Podnikateľky Slovenska sa tieto ženy majú možnosť spoznávať a bolo by úžasné, ak by sme ako ženy podnikateľky vedeli vytvoriť nejakú permanentnejšiu platformu – napríklad klub, prostredníctvom ktorej by ženy podnikateľky mohli navzájom komunikovať a nadväzovať spoluprácu. Som si istá, že by to mohlo byť veľmi prínosné nielen pre ženy, ktoré už podnikateľkami sú, ale mohla by to byť aj vynikajúca inšpirácia pre ženy, ktoré o tejto ceste ešte len uvažujú.


Parse error: syntax error, unexpected end of file in /nfsmnt/hosting1_2/3/c/3cf8e9ed-32b2-40c1-80ed-9cd66fbf077f/podnikatelkaslovenska.sk/web/wp-content/themes/html5blank-stable/page-6.php on line 99