Povedali o súťaži

Súťaživosť ostrí schopnosti, ktoré však môžu byť efektívne využité iba v spolupráci s ostatnými

Povedali o súťaži

Matej Beňuš

Olympijský medailista vo vodnom slalome
Ženy – podnikateľky to nemajú ľahké. Musia skĺbiť domácnosť a rodinu so svojou prácou alebo mať pri sebe manžela, ktorý má pre ich biznis pochopenie. Možno majú v niečom výhodu. Sú ženy a môžu do tvrdého biznisu priniesť práve tú ženskosť, no na druhej strane často musia vo väčšej miere dokazovať, že sú vo svojom odbore fakt dobré.

A akých 5P by mala mať úspešná podnikateľka? Pracovitosť, príjemné vystupovanie – bez ohľadu na to, kto sedí na druhej strane stola, pokoj na rozvahu vo vyhrotených situáciách. Predvídavosť a pravdovravnosť. Vždy treba radšej na rovinu povedať aj nepríjemné veci, obzvlášť v biznise. Nie je dobré ťahať ľudí za nos.

Ak by som rozhodovať o tom, akú cenu udeliť víťazke, určite by som jej daroval dvojtýždňovú dovolenku na mieste, kde nie je telefónny signál. Po tom, čo zažívajú v práci a v akom kolotoči stretnutí a telefonátov žijú, by si to zaslúžila každá jedna. Nielen víťazka.“

Mgr. Mária Podhradská

skladateľka, speváčka, herečka a predstaviteľka „Spievanky“ v detskom hudobnom projekte SPIEVANKOVO
Mojim krédom je žiť svoj sen. Už ako malá som bola fascinovaná angličtinou a vedela som, že keď vyrastiem, chcem sa venovať práci s deťmi. Za svojim cieľom som išla a obetovala mu všetko. Obdivujem malé deti a do dnešného dňa sú pre ma veľkou inšpiráciou. Dokážu vnímať svet úprimnými očami, majú fantáziu bez hraníc a dokážu sa tešiť z maličkostí. Fascinuje ma to a zároveň inšpiruje. Ak vám, milé dámy, na niečom skutočne záleží a cítite, že je to to, čomu by ste chceli obetovať svoj čas, um aj srdce – choďte do toho! Usilovne pracujte, buďte stopercentné v tom, čo robíte, neprijímajte kompromisy, buďte vytrvalé a úspech príde. Verte si a choďte za svojim snom. Som rada, že máme na Slovensku projekt, ktorý pomáha podnikateľkám v ich začiatkoch zviditeľniť ich snahu a nápady. Pomáha inšpirovať dievčatá, ženy a matky, aby si dôverovali a vytvorili svoj vlastný projekt. Projekt, ktorému sa budú venovať s láskou. Držím vám palce v súťaži.

Lucia Krajčovič

Majsterka sveta a Európy v thajskom boxe
Podmienky žien v podnikaní sú dnes určite lepšie než v minulosti. Boli časy, keď manžel bol podnikateľ a všetku robotu za neho aj tak robila žena. Dnes sa už ženy osmelili, majú oveľa viac možnosť preniknúť aj do tejto sféry.

Ja zatiaľ nepodnikám, šport a tréningy ma plne zamestnávajú, no určite by ma to bavilo. Veď už aj priateľovi, ktorý má v Petržalke bar, som pomáhala zariaďovať mu ho. Všetky nápady – od parkiet cez lampy a ostatné zariadenie – boli z mojej hlavy. No potom som mu to prenechala, keďže som sa musela sústrediť na tréningy.

Možno sa mýlim, ale ženy aj v podnikaní vnímam ako väčšie detailistky. Potrpia si na drobnosti, ktoré celý koncept vytvárajú. Vidím to aj na sebe. Ja musím ísť do ringu zladená, zatiaľ čo chalani sa oblečú a idú. Nič podobné neriešia.

Marianna Slivková

Podnikateľka s osvetlením na báze LED technológii a optických vlákien
Súťaž Podnikateľka Slovenska mi zmenila život. K lepšiemu. Naďabila som na ňu pred tromi rokmi na internete, vybehlo to na mňa asi týždeň pred uzávierkou.následne sa sama nominovala a potom celkom nečakane aj vyhrala. Ani ma nenapadlo, že by som mohla vyhrať, no stalo sa a dnes to hodnotím skutočne pozitívne. Zmenil sa mi firemný život, keďže naše meno sa medzi partnermi rozbehlo, aj som sa dokázala posunúť ďalej v sebaprezentácii. Celá tá medializácia ma posunula vyššie, dokážem sa odvtedy lepšie odprezentovať.

Prajem súťaži len to najlepšie. Odvtedy ju pravidelne sledujem a určite si nenechám ujsť ani blížiaci sa 18. ročník. A možno aj niekoho nominujem. Mám niekoľko známych, ktoré by si to zaslúžili.

Jan Žák

Generálny riaditeľ METRO Cash & Carry SR
Ženy sú už dnes neodmysliteľnou súčasťou všetkých spoločenských odvetví. Zvlášť v podnikaní vynikajú svojou kreativitou, cieľavedomosťou a schopnosťou prinášať inovatívne riešenia. Bez žien by sa stalo podnikanie iba chladným kalkulom, kde by nemal kto vniesť nehu a ľudský pohľad na riešenie problémov. V tomto im patrí vďaka a obdiv.

Súťaž Podnikateľka roka vnímam ako možnosť poukázať na silné príbehy žien, ktoré dokázali uspieť vo svete biznisu, či už vo veľkých spoločnostiach, ale aj v start – upoch. Sú to ženy, ktoré často krát dokázali skĺbiť rodinu a prácu a presadiť sa v náročných podmienkach na trhu.

Som preto rád, že táto súťaž existuje, na jednej strane je inšpirujúca a na druhej je spoločnou vďakou za niekedy až neuveriteľné pracovné nasadenie žien v spoločnosti. Tieto príbehy sú inšpiráciou nielen nás, ktorí pôsobíme vo sfére biznisu, ale sú inšpiráciou pre všetky ženy, ktoré rozmýšľajú či a ako začať s podnikaním. Držím im všetkým palce, aby dokázali naplniť svoje podnikateľské zámery.

Michal Hudák

moderátor a herec
Ešte žijeme v spoločnosti, kde je neviem prečo stále zakorenené, že muž je ten, kto má robiť a zarábať a žena má ticho sedieť, čakať naňho, udržiavať oheň, variť, prípadne sem tam dobre vyzerať. Už dávno však nežijeme v stredoveku, že by sme ženy mali vnímať iba ako partnerky a to slabšie pohlavie, ktoré má len tíško počúvať a nič nerobiť. Ženy majú v mnohých oblastiach oveľa väčší zmysel pre intuíciu, odhadujú veci lepšie a vnímajú veci komplexnejšie ako muži.

Takže ja sa teším z toho, keď sa objavujú nové podnikateľky. Už niekoľkokrát som mal možnosť moderovať podujatia, kde sa podnikateľky oceňovali, alebo prezentovali, poznám množstvo úspešných podnikateliek, ktoré ma následne zoznámili s inými úspešnými ženami, a to len potvrdzuje to, čo si myslím, že žien v podnikaní pribúda. Okrem toho sa pohybujem v prostrediach kde nie je žiadnou výnimkou, že žena je súčasťou predstavenstva, dozornej rady, top manažmentu, či je to majiteľka firmy, takže to považujem za absolútne samozrejmé. Preto každá aktivita, ktorá pozitívne zviditeľní ich snaženie a úspech má zmysel a ja rád takú aktivitu podporím.

Veronika Vadovičová

reprezentantka v športovej streľbe zdravotne postihnutých
Tak ako muž, aj žena má v sebe nadanie. Sme dobré športovkyne, političky, obchodníčky aj podnikateľky. Žena má v sebe prirodzené materstvo. To sa prejavuje v zodpovednosti, kreativite a v nezlomnosti ducha. Ženy vnímajú a prejavujú city, ale sú bojovníčky a nevzdávajú sa. To všetko môže každá žena, ktorá nájde vnútornú motiváciu pre podnikanie zúročiť.

Podnikanie môže byť spôsobom ako si splniť sen, realizovať sa, alebo len úplne jednoducho mať možnosť byť viac flexibilná a byť tak viac s rodinou. Podľa mňa žena potrebuje mať hlavne zodpovedanú otázku: ,,prečo to robím?“ A žiť v súlade s tým čo robí. Potom z toho môže mať osoh aj okolie.

Súťaž Podnikateľka Slovenska by nemala byť iba cieľom, ale aj cestou ako ukázať príbehy, ktoré viedli ženy k rozhodnutiu podnikať, lebo aj to má vplyv na výsledok. A rovnako ako v športe aj v podnikaní sú vlastnosti, ktoré by nám nemali chýbať. Napríklad férovosť, vytrvalosť, cieľavedomosť, schopnosť učiť sa či zmysel pre tímovú spoluprácu. Preto je dobré keď sa na ich pozitívny vplyv súťažou Podnikateľka Slovenska poukáže.

Marcel Grega

generálny riaditeľ TV JOJ
Súťaží je mnoho a každá má svojím zameraním konkrétny cieľ, avšak Podnikateľka Slovenska je súťaž z čitateľnou spoločenskou nadhodnotou. Ako človek z mediálneho prostredia si myslím, že práve pozitívna publicita podnikateliek podporí nielen ich rozhodnutie, že idú tou správnou cestou, ale budú inšpiráciou pre ostatné, aj pre verejnosť, ktorá často vníma aj negatívne asociácie v súvislosti s podnikaním ako takým, a v neposlednej rade je to aj cesta ako ukázať že si vážime ľudí a potrebujeme podnikateľky, ktoré sú potencionálnymi zamestnávateľmi a vytvárajú svojím etickým prístupom aj hodnoty, ktoré si u podnikateľov treba vážiť.Okrem toho si myslím, že je treba podporiť a ukázať ako vzor ženy, ktoré v podnikaní našli svoju životnú cestu a poslanie.

Médiá ako nosič informácií v tomto zohrávajú kľúčovú úlohu a treba využiť ich pozitívny dosah aby o fenoméne ženského podnikania a súťaži Podnikateľka Slovenska vedeli v každej dedinke na Slovensku. Aby sa o fenoméne ženského podnikania nielen hovorilo, ale aj konalo.

Noémi Kolčáková Szakállová

výtvarníčka
V minulosti som sa už neraz zamyslela nad významom súťaží. Sama som sa ich ako študentka a neskôr aj ako profesionálna výtvarníčka zúčastnila. S odstupom času konštatujem, že to boli veľmi dôležité a zaujímavé výzvy v procese vývoja mojej tvorby aj osobnosti. Súťaž Podnikateľka Slovenska je podobne dôležitým míľnikom v procese vývoja osobnosti a kreativity každej zúčastnenej dámy.

Je prirodzené, že ako výtvarníčka rada zdôrazním význam kreativity, ktorá je výnimočnou zložkou rastu vo všetkých pracovných sférach. A to myslím prakticky aj abstraktne. Účasť a víťazstvo sú pre kreatívne a súťaživé osobnosti motivujúce. Každá z nich má osobitý a neopakovateľný príbeh v tých najrozmanitejších oblastiach podnikania. Študovala som Odevný dizajn a mohla by som vymenovať nemalé množstvo významných ženských podnikateliek z dejín odievania a módy. Tieto dámy sú pre mňa a pre celý svet svojimi príbehmi veľmi blízke a zároveň inšpirujúce. Avšak najpodstatnejšia je hnacia sila a odvaha každej z nich. To všetko funguje iba v súznení so spoločenskými predpokladmi, ktoré sú v rámci rovnoprávnosti žien neobmedzujúce.

Som šťastná, že Slovensko je krajinou, kde to je možné. Považujem za fascinujúce, že každá podnikateľka svojou pracovitosťou rozširuje zoznamy žien v dejinách, ktoré sa začali písať v nedávnom minulom storočí.

Anna Bohácseková

diplomovaná fyzioterapeutka
Tento rok je to presne 20 rokov čo som otvorila moje malé neštátne zdravotnícke zariadenie v odbore rehabilitácia. Mala som 52 rokov a chcem hneď na začiatku povedať, že nikdy nie je neskoro. Pre mňa bola pre osamostatnenie rozhodujúca vnútorná motivácia postavená na prvom mieste na mojej odbornosti, podpore rodiny a skúsenostiach, ktoré ma doviedli k rozhodnutiu pracovať ako fyzioterapeutka podľa svojich predstáv.

Preto si myslím že je mimoriadne dôležité aby v spoločnosti bola taká atmosféra, ktorá by podporovala ženy, ktoré nad podnikaním rozmýšľajú, a tie ktoré už podnikajú, aby mali platformu, kde sa môžu obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok, či pochybností a mali možnosť ľudsky stretávať sa.

Súťaž Podnikateľka Slovenska je preto príležitosť ukázať pozitívne vzory žien, ale hlavne ich cestu k úspechom, lebo ja vždy hovorím, že je síce dôležité začať, ale ešte dôležitejšie je vydržať a postaviť podnikanie na reálnych základoch.

A z tohto pohľadu je úplne jedno či niekto podniká s e-shopom, alebo má farmu, kaviareň, či nemocnicu.

Iveta Hrabovská

víťazka v kategórii Začínajúca podnikateľka 2016
O súťaži Podnikateľka Slovenska som počula už dávno a už od samotného začiatku sa mi myšlienka páčila. Výhru v kategórii Začínajúca podnikateľka Slovenska som vôbec nečakala, o to viac ma potešila a poriadne zaviazala pracovať na svojich podnikaniach ešte viac.

Ženy v podnikaní sú mnohokrát brané s akousi rezervou, preto som skutočne rada, že takýto koncept na Slovensku vznikol a má niekoľkoročnú tradíciu.

Preto určite odporúčam prihlásiť sa iným podnikateľkám do tejto súťaže.

Imrich Béreš

predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Úspech nezávisí iba od nás samých. K jeho dosiahnutiu často potrebujeme aj iných. A platí to tak u žien, ako u mužov. Ženy – podnikateľky však pri podnikaní oveľa ľahšie využívajú svoj šarm a entuziazmus.

Podnikanie bez žien by bolo chabé a príliš pragmatické. Súťaž Podnikateľka Slovenska považujem za platformu, na ktorej úspešné ženy dajú o sebe vedieť. A vedieť je predsa viac ako nevedieť. Súťaž nielen prezentuje úspešné ženy, ale dáva pozitívne príklady a inšpiruje aj ďalšie, aby naštartovali svoju cestu k úspechu.

A z toho nemusí čerpať iba podnikateľská obec, ale aj celá spoločnosť. Úspešné firmy sa totiž rovnajú úspešnej spoločnosti. Podnikanie nie je jednoduché, treba prejsť dlhú cestu a až na jej konci býva často cieľ zvaný úspech. Preto ženám – podnikateľkám odporúčam to, čo už povedal kedysi známy spisovateľ Paolo Coelho: „Nikdy sa nevzdávaj, zvyčajne otvorí dvere posledný kľúč zo zväzku“.

Silvia Mahutová

Držiteľka špeciálnej ceny podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu 2016
Podnikanie je pre mňa vynikajúci spôsob, ako úspešne skĺbiť rodinu a starostlivosť o deti s kariérou. Nemám pevný pracovný čas, robím, čo ma baví, svojou webstránkou pomáham mnohým ľuďom a v neposlednom rade sa cítim finančne ohodnotená lepšie ako v zamestnaní.

Súťaže Podnikateľka Slovenska som sa zúčastnila najmä preto, aby aj ostatné ženy – mamy a nielen ony získali inšpiráciu a odvahu sa pustiť do podnikania. Keď som to dokázala ja, bez financií a úverov popri troch malých deťoch, vie to dokázať ktorákoľvek iná dáma.