AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Michaela Ľuptáková: „Sme hodné toho, aby sme boli krásne“

Rozhovor s Michaelou Ľuptákovou, držiteľkou Ceny za inšpiratívny príbeh 2017.

Čo pre vás znamená Cena za inšpiratívny príbeh?
Úprimne sa teším, že môžem byť inšpiráciou pre iných a že niekto to povedal nahlas. Veľmi mi to lichotí a dúfam, že budem inšpiráciou aj naďalej.

Ste módna návrhárka a bežne sa asi v módnej tvorbe asi nesúťaží.
Ja si naopak myslím, že pracujem v jednom z najsúťaživejších biznisov. To konkurenčné prostredie v módnom biznise je naozaj nemilosrdné. Mám ho tu priamo na tanieri každý deň a porovnávanie sa v mojom prípade neobmedzuje len na malé Slovensko. O to je to náročnejšie, že šaty sú tak rôznorodé ako sú rôznorodí ľudia. Pre mňa je moja práca aj o hľadaní kompatibilných ľudí a o hľadaní všeobecnej krásy. Ja som presvedčená o tom, že moja práca a teda tvorba, má prinášať príjemnú emóciu a pocit krásna. Ženy si to zaslúžia a sme hodné toho aby sme boli krásne a my sme krásne! Ja na tom pracujem a dúfam, že sa mi to darí.

Vaše klientky sú často podnikateľky. Ako by ste ich charakterizovali? Je niečo čo majú spoločné?
Určite je to vypätejší time manažment. Sú to ženy, ktoré si vážia svoj čas. Ku mne prichádzajú kvôli tomu, že hľadajú nadštandardné služby, kvalitu a osobný prístup a mojou výhodou je, že im to vim reálne poskytnúť. Ale samozrejme aj mám nejaké požiadavky voči ľuďom v mojom okolí, pretože si vážim profesionalitu a myslím, že u mňa ju cítiť z oboch strán. Moja práca si vyžaduje aj to, že sa musím aj istým spôsobom odosobniť od toho, že robím umenie a myslieť na to, že sú to stále iba veci na nosenie. Ja nevynachádzam nový liek na rakovinu, ale myslím, že moja práca je veľmi príjemná, tvorivá a mnoho ľudí po nej túži, ale neuvedomujú si všetky dôsledky, ktoré tento biznis má.

Napríklad aké?
V prvom rade aj ja som to musela v istom bode začať brať ako biznis. Musela som si nájsť aj ľudí, ktorí ma v určitých oblastiach usmerňujú, lebo v tom vzdelaní, ktoré som ja dostala, toto vôbec nebolo. Tam bola len dúhová bublina umenia. Napríklad som sa naučila brať obmieňanie klientely ako pozitívny jav. Som rada za každého klienta, ktorý ma obohatí svojou prítomnosťou a že môžem s ním a preňho pracovať.

Čo vám pomáha v podnikaní prekonávať v podnikaní prekážky?
Keď si už človek naozaj nevie rady a má pocit, že je v slepej uličke, pomáha vyhľadať ľudí ktorí to vedia možno lepšie. Pomáha to otvoriť si myseľ a prestať sa pokúšať robiť všetko sám a iba podľa seba. V istej fáze podnikania je dobré pochopiť a prijať fakt, že v niektorých prípadoch je fajn nechať konať ľudí za seba, lebo častokrát je to obohacujúce aj pre to podnikanie.

V čom si myslíte že ste iná originálna, iná vo svojom biznise?
Ja sa snažím prinášať Michaelu Ľuptákovú. To znamená to všetko, čo sa mi kedy stalo, čo ma ovplyvnilo, to som ja. Ja sa nesnažím byť nikým iným. Samozrejme aj mňa inšpiruje niečo a mám rada pekné veci a častokrát sa stretávame s tým, že sa nechtiac na seba tie veci ponášajú ale na druhú stranu je to dobré lebo si testujeme aj svoje limity. Niekde som počula, že kopírovanie je najvyššia forma obdivu a to vlastne človeka a aj mňa ženie ako tvorcu k ďalšej inovácii a hľadám nové možnosti.

Je veľa z vášho osobného príbehu vo vašej tvorbe?
Určite áno. Asi by som nebola tam, kde som ak by som nemala vnútorný motor. Samozrejme ten motor u mňa tiež pracuje v určitých cykloch a nie vždy som ten zajačik „wonder“ čo pracuje 18 hodín denne. Niekedy naozaj potrebujem tých 18 hodín spánku aby sa tie baterky dobili a musím si dovoliť byť nečinná a oddychovať, aby som potom mohla byť extrémne prítomná v práci a vnímať potreby klientiek. Byť tam hlavne hlavou.

Prečo si myslíte, že napriek tomu že podnikanie nie je ľahké, si stále viac žien volí ako alternatívu ku klasickému zamestnaniu, podnikanie?
Ja som vďačná, že ako ženy sa môžeme slobodne rozhodnúť čo budeme alebo nebudeme robiť. Každá z nás má v istých fázach života možnosti a musíme si vybrať, lebo náš život je súhrnom rozhodnutí a tá cesta pokiaľ neumrieme, nikdy nie je uzavretá. Pracovala som aj v klasickom zamestnaní a po istých skúsenostiach s nie úplne prajným prostredím som pochopila, že chcem robiť na seba a pre seba a hoci je to oveľa riskantnejšia forma, mne vyhovuje. Ja si len sebe aj všetkým podnikateľkám prajem, aby to prostredie bolo všeobecne pre podnikanie čo pozitívnejšie.

A vaše pracovné plány?
Ja som sa dostala do štádia, keď sa snažím oddeliť Michaelu Ľuptákovú podnikateľku, firmu, od tej súkromnej. Priznám sa, že je to veľká výzva. Snažím sa vybalansovať obe tie polohy a smerovať moju energiu na momentálne najaktuálnejšie ciele. Mojím prianím je, aby moja firma fungovala čím ďalej tým lepšie, s tímom ktorí mi s tým už teraz pomáha a s ktorým pracujeme na tom, aby sa kompetencie rozčlenili, aby som venovala vždy viac času kreatíve ako papierom. Mojím cieľom je, aby sme mali tu v ateliéri čo najviac vecí od veľkosti 36 až do 46, lebo krása nie je o konfekčnej veľkosti, ale o tom aby tá žena bola dobre oblečená a aby sa cítila v mojich šatách dobre.

Ako relaxujete, čo robíte keď netvoríte?
Chodím do kina na konci mojej ulice, chodím dobre jesť, chodím s otvorenými očami, inšpirujem sa a nasávam život okolo seba. Bavia ma noví ľudia, samozrejme venujem sa aj starým priateľom a hľadám nové impulzy.

Čo by ste odkázali budúcim podnikateľkám?
Ja všetkým ženám, ktoré o podnikaní rozmýšľajú doprajem, aby si to minimálne vyskúšali. Lebo ak to nevyskúšajú, nevedia to posúdiť. Ak to chcete, neváhajte a urobte to. Vrátiť sa naspäť sa nikdy nedá, ale stále je tu veľa možností. Ak sa jedna neukáže ako najlepšia tak sa netreba upínať iba na plán A. Tak je to aj v podnikaní. Treba mať základnú os, ale keď sa z nej vychýlime to nie je predsa problém. V podnikaní sa netreba upínať, ale byť otvorená aj novým možnostiam.


Parse error: syntax error, unexpected end of file in /nfsmnt/hosting1_2/3/c/3cf8e9ed-32b2-40c1-80ed-9cd66fbf077f/podnikatelkaslovenska.sk/web/wp-content/themes/html5blank-stable/page-6.php on line 99