AKTUALITY

ROZMÝŠĽATE NAD TÝM, ŽE ZAČNETE PODNIKAŤ?
TAK TREBA NIEČO PODNIKNÚŤ!

Martina Dudová: „Niekedy si prajem, aby deň mal viac hodín“

Rozhovor s Martinou Dudovou, Úspešnou živnostníčkou 2017.

Čo pre vás osobne znamená ocenenie v kategórii Úspešná živnostníčka 2017?
Pre mňa má ocenenie v kategórii Úspešná živnostníčka najmä veľký morálny význam, pretože som prekonala samú seba a dokázala aj ostatným, že nadšenie, vytrvalosť a láska k práci je základom úspechu. Verím, že mi to pomôže v ďalšom budovaní mojej značky a pri nadväzovaní nových kontaktov. Ale hlavne je to pre mňa akýsi záväzok, aby som nepoľavila, pracovala na sebe ďalej a bola tak možno inšpiráciou aj pre ďalšie ženy – budúce podnikateľky.
Zároveň mi to dodalo neskutočne veľa energie práve v čase, keď som to najviac potrebovala, takže v úvode roka 2018 som sa s nadšením pustila do plnenia svojich plánov a cieľov, ako pracovných tak aj osobných.

Stále viac žien volí podnikanie ako alternatívu ku klasickému zamestnaniu. Čo si myslíte o tomto rastúcom trende?
Mnohé podnikateľky sú matkami, preto podnikanie je častokrát vhodnejšou alternatívou, ako pracovať, plniť si svoje sny a zároveň si môžu rozvrhnúť čas tak, aby sa mohli venovať aj rodine a domácnosti. Samozrejme, veľká podpora zo strany rodiny je nesmierne dôležitá, keďže začať podnikať nie je vôbec jednoduché a chce to veľkú dávku odvahy, odhodlania a sebazaprenia.

A v čom majú ženy podnikateľky iný prístup ako muži?
Ženy – podnikateľky vedia priniesť nový pohľad na vec a to ponúka kreatívne a nevšedné riešenia bežných situácií. A aj keď oproti mužom to v niektorých prípadoch majú ťažšie, keďže potrebujú zladiť podnikanie s chodom domácnosti a potrebami rodiny, určite by mali nabrať odvahu, nepripúšťať si neúspech a vyskúšať to.

Ak by ste mali poradiť žene ktorá sa ešte len rozhoduje pre podnikanie, čo by to bolo? Na čo by sa mala pripraviť?
Pripraviť sa na to vôbec nedá, v podnikaní prichádzajú rôzne očakávané, ale najmä neočakávané situácie a prekážky, ktoré je potrebné vyriešiť a prekonať. Úspech neprichádza sám od seba, ale vyžaduje veľkú dávku odvahy, odhodlania a sebazaprenia. Aj ja som zo svojej komfortnej zóny vystúpila tak, že som si to nikdy predtým nedokázala predstaviť. Ale ak do toho dáte celé svoje srdce, ak robíte prácu, ktorú milujete a baví vás, výsledok je o to lepší a zákazníci to určite cítia a ocenia.

Aké máte plány, sny do budúcnosti?
Mám zavedený špeciálny zošit na naše biznis plány do budúcnosti. Je to akási „biblia“ Navie, ktorú neustále zapĺňam novými nápadmi. Chýba už len čas na ich realizáciu, takže ak by mal deň viac hodín, bolo by to úžasné.
Mojím najväčším plánom do tohto roka, na ktorom už intenzívne pracujem dlhú dobu, je výraznejšie prepojenie prírody, vedy a aromaterapie. Od nápadu ku konečnému produktu je naozaj dlhá cesta, a niekedy skutočne tŕnistá, ale výsledky môjho snaženia by mali byť viditeľné už čoskoro.

Aké benefity prinieslo doteraz podnikanie vám ako žene, a teda aj matke, manželke, podnikateľke?
U viacerých podnikateliek som si všimla, že začiatky ich podnikateľskej kariéry boli práve v čase, keď boli na rodičovskej dovolenke, a teda mohli ľahšie skĺbiť prácu a starostlivosť o rodinu. Ja som začala podnikať popri doktorandskom štúdiu, keď sme ešte nemali bábätko. Teraz je to samozrejme oveľa ťažšie, keď už som aj ja mamou, preto som nesmierne vďačná svojmu manželovi a rodičom, ktorý ma plne podporujú, dodávajú mi odvahu a pomáhajú pri starostlivosti o dcérku. Určite preto oceňujem, že si môžem prácu a starostlivosť o rodinu zadeliť podľa toho, ako to vyžadujú okolnosti, aj keď je to na úkor vlastného voľného času, ktorý mi akosi v posledných 2 rokoch chýba. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, našťastie, práca do neskorých večerných hodín či cez víkendy mi nevadí.


Parse error: syntax error, unexpected end of file in /nfsmnt/hosting1_2/3/c/3cf8e9ed-32b2-40c1-80ed-9cd66fbf077f/podnikatelkaslovenska.sk/web/wp-content/themes/html5blank-stable/page-6.php on line 99